Výstraha v sobotu platí od 14 do 21 hodin pro Jindřichohradecko, jihovýchod Pardubického kraje, celou Vysočinu a většinu Jihomoravského kraje, jih Olomouckého kraje a západ Zlínského kraje. Na neděli ústav vyhlásil výstrahu pro celou zemi od 14 hodin až do půlnoci.

V sobotu budou zřejmě bouřky postupovat rychle a jen přes část Česka. „Bouřek nebude plošně mnoho. Výraznější z nich by mohly přinést zejména kroupy do dvou centimetrů, případně i větší nánosy menších krup. Postup bouřek bude poměrně rychlý k východu až severovýchodu,“ sdělili meteorologové.

V neděli se už mohou bouřky objevit kdekoli na území Česka a především na Moravě asi budou trvat déle než v sobotu. „V Čechách budou hlavním rizikem zejména kroupy do dvou centimetrů, případně přívalové srážky. Bouřky budou mít v této oblasti poměrně rychlý postup k severovýchodu. Na Moravě a ve Slezsku budou mít bouřky pomalejší postup, a tak hlavní riziko bude zejména v přívalových srážkách nebo menších kroupách. Bouřky budou slábnout během večerních hodin, výjimečně mohou ale přetrvávat zejména na Moravě až do půlnoci,“ oznámil ČHMÚ.

Bouřky podle meteorologů mohou způsobit zatopení níže položených míst a rozvodnění menších toků. Také se mohou lámat větve stromů a hrozí zásahy bleskem.