Jen před pár dny ohromili kyperští vědci informací, že se v zemi pětadvacet lidí nakazilo novou variantou nemoci covid-19. Konkrétně kombinací variant delta a omikron, kterou nazvali deltakron. „V současnosti existují koinfekce omikronem a deltou. A našli jsme tento kmen, který je kombinací obou zmíněných variant,“ uvedl tehdy vědec Leondiosa Kostrikisa. Jenže vše je možná jinak.

Z covidového oddělení Městské nemocnice v Čáslavi.
PŘEHLEDNĚ: Co se už ví o omikronu a jaké má příznaky. Testy obejít nedokáže

Začíná se totiž ozývat stále více členů světové vědecké komunity, kteří tvrdí, že existence deltakronu je nesmysl, a nová varianta tohoto typu neexistuje. Výsledky kyperských odborníků podle nich poznamenala laboratorní chyba.

Mezi prvními odborníky, kteří na možnou chybu upozornili, byla Krutika Kuppalli, která spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací. „Nic jako deltakron neexistuje. Jde o „laboratorní kontaminaci vzorků delty s fragmenty omikronu,“ napsala vědkyně na twitteru.

A přidávají se k ní další. „Sekvence kyperského deltakronu, o které informovala média, se zdá být zcela jasnou kontaminací vzorku,“ vyjádřil se na Twitteru třeba virolog Tom Peacock z Imperial College London.

Jeho slova podpořil podle agentury AFP také Jeffrey Barrett, vedoucí COVID-19 Genomics Initiative britského institutu Wellcome Sanger. „To co bylo zjištěno, téměř určitě není kombinací variant delta a omikron,“ uvedl Barrett.

To, zda deltakron existuje nebo ne, mají definitivně určit další testy v laboratořích GISAID, mezinárodní databáze, která eviduje proměny koronaviru.