Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kláry Brunclíkové došlo podle hlášení k obnovení dodávek čípků s obsahem ibuprofenu a částečně i paracetamolu. Někde však mohou být dále nedostupné sirupy.

Situace se má ale brzy zlepšit. Jak ve středu uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), resort objednal tři sta tisíc balení Nurofenu, přičemž třetina má dorazit už do Vánoc.

Léky chybí v celé Evropě

Jde o celoevropský problém. Přerušení plynulosti dodavatelského řetězce podle mluvčího lékáren BENU Marka Hubače způsobila omezení v covidovém období. „Dílčí nedostupnost léků na některých našich lékárnách je způsobena výpadky na straně dodavatelů. Hlavním důvodem není, jak jsme se ještě v loňském roce obávali, nedostatek surovin či kapacita samotné výroby, ale nedostatek obalů,“ sdělil Deníku.

Dodal, že na pobočkách evidují výpadky dětských sirupů tlumících bolest a čípků s ibuprofenovým či paracetamolovým základem. „K nim bohužel není náhrada,“ podotkl.

Když jeden lék chybí, pacient jen přejde na lék od jiného výrobce, ale léčí se dál úplně stejně jako dosud.
Penicilin? Nemáme. Lékárnám chybí důležité léky. Co dělat, když nemají ten váš

Mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max Michal Petrov uvedl, želaboratorně nelze připravit léčiva na bázi ibuprofenu, protože chybí výchozí surovina. Centrální laboratoř této sítě ale připravuje čípky snižující horečku na bázi paracetamolu. Čípková forma je totiž méně nákladná než sirupová. „Dodáváme je všem lékárnám v České republice. Jsme tedy schopni zajistit dostupnost v jakékoli tuzemské lékárně, nejen v naší síti,“ uvedl pro Deník.

Vyprodávání zásob některých dětských léků pociťuje i internetová Lékárna.cz. „Dle informací přímo od dodavatele jsou ale dodávky již v České republice a léky se budou postupně naskladňovat. U nás tedy bude Nurofen k dostání v průběhu příštího týdne. Aktuálně v sortimentu nabízíme Nurofen a Ibalgin 200 mg pro děti od šesti let,“ řekla Deníku Helena Nevečeřalová z tiskového oddělení.

Chybí penicilin

Nachlazení a teploty se nevyhýbají ani dospělým. Přitom i u nich některé léky chybí. „Virózy jsou teď velmi časté, spíše lehčího rázu, chřipková epidemie zatím nepropukla,“ uvedl pro Deník praktický lékař z Prahy 10 Tomáš Kaštovský.

U běžných viróz je podle něj důležité mít dostatek tekutin, klidový režim a pestrou stravu. „Výpadky léků nám život komplikují hlavně v oblasti antibiotik, především penicilinu. Ale vždy se dá najít adekvátní náhrada,“ popsal.

S virózami chodí lidé i k praktické lékařce ze středočeské obce Lety Michaele Formánkové. „Někteří je mají těžší, s respiračními potížemi a hlubokým kašlem. Občas jim vyroste i CRP (C-reaktivní protein v krvi – pozn. red.). Když se znatelně sníží, je to virová infekce, když ne, tak bakteriální,“ sdělila Deníku.

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů
Případů chřipky přibývá. Česko je na hranici epidemie respiračních infekcí

Ve druhém případě je třeba nasadit antibiotika. „Jelikož nejsou ta, která bych normálně předepsala, nasadím náhradní, která mají v lékárně. Účinná látka je stejná, jen v odlišné síle, zvolím tedy jiné dávkování. Pacient bere lék třeba víckrát denně nebo víc tablet najednou,“ řekla Deníku. Virózy ale nepovažuje za tragédii. „Prostě jsme běžně nemocní,“ dodala.

Výpadek některých antibiotik potvrzují i lékárníci. „Chybí Amoksiklav, Xorimax či Ospen,“ řekl Petrov. „Problémy nastávají hlavně u léků, které nemají adekvátní náhradu na trhu,“ uvedl Hubač.

Brunclíková ze SÚKL reagovala, že už došlo k obnovení dodávek některých variant fenoxymethylpenicilinu. „V oblasti jiných antibiotik je problematická dostupnost u léčivých přípravků s amoxicilinem a kyselinou klavulanovou. Jedná se o celoevropský problém,“ přiblížila. Ke zlepšení situace má dojít v průběhu ledna.

Další výpadky

Dochází i k výpadkům dalších léků pro dospělé. „Třeba těch na kašel a bolest v krku (Strepfen, Tantum a Verde) nebo na trávení (Hylak) a imunitu (Wobenzym),“ řekla Nevečeřalová. Petrov přidal Dithiaden užívaný při rýmě a kašli. Hubač oční kapky a masti či spreje na zduření nosní sliznice. „Výpadek ovšem není totální, takže náhrady jsou k zakoupení,“ dodal.

Virózy a chřipky u dětí je dobré konzultovat s lékařem
V Česku roste počet akutních respiračních nemocí. Chřipka nejvíc u dětí

Zdroj: DeníkNevečeřalová tyto výpadky odůvodňuje nejen nedostatkem surovin a výrobních kapacit, ale i vysokou nemocností v populaci, způsobující zvýšený zájem o léky. „Na trh se dostalo nedostatečné množství léčivých přípravků, protože se nepočítalo s tak vysokou poptávkou,“ řekla.

Lidé často řeší situaci tím, že v dané kategorii volí jinou alternativu léku. „To znamená, že pokud není dostupný hlavní produkt, nakupují podobné a pak dochází i k jejich výpadkům. Tato situace vyvolává paniku a lidé se „pro jistotu“ zásobují dopředu,“ dodala. Za pozitivní považuje, že došlo ke zlepšení v dostupnosti u léků na rýmu, protože ještě nedávno byl problém s dodávkami sprejů do nosu.