Podle slov policejní mluvčí Hany Millerové na místě přivolaná lékařka jednoznačně vyloučila cizí zavinění smrti. „Jednalo se o devětapadesátiletého muže bez domova. Lékařka určila jako pravděpodobnou příčinu jeho smrti podchlazení. Byla nařízena zdravotně zjišťovací pitva, což je v takových případech běžný postup," informovala.

Její slova potvrdila i mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková s tím, že definitivní příčina úmrtí bude známa až po provedené pitvě. „Stejně jako přítomnost alkoholu 
v těle," doplnila.

Příjezd policistů a záchranky zaregistrovala například i obyvatelka Otína, která ve čtvrt na sedm ráno viděla přijet zdravotníky a policisty. „Záchranka za pár minut odjela a dorazilo více policejních aut a nakonec pohřební vůz," uvedla žena.

V Jindřichově Hradce mají lidé bez střechy nad hlavou již třetí zimu možnost přespávat v noclehárně svatého Antonína, kterou provozuje charita. Podle sociální pracovnice charity Dany Ježkové zde stabilně nocují asi tři lidé. „Kapacita je osm lůžek, na noc zaplatí 30 korun. Mohou si vyprat, uvařit polévku, vysprchovat se, ale moc velký zájem nemají. Většinou přijdou, až když jsou velké mrazy. Vloni pak bylo plno," popisuje situaci. Připomíná, že všichni hradečtí lidé bez domova o možnostech ubytovny a charity, a to od potravin až po jednání na úřadech, vědí, ale pro pomoc si nepřijdou. 

Někteří bezdomovci mají i své úkryty, kde přečkávají noc, ale velkou roli podle sociální pracovnice jindřichohradecké charity Dany Ježkové sehrává alkohol. „Může se stát, že pak ani nedojdou, někde lehnou a nemusí ani mrznout a snadno se podchladí," naznačuje s tím, že nezanedbatelné jsou i nemoci.

Jak vysvětluje mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková, po požití alkoholu dochází v těle k roztažení cév, poklesu krevního tlaku a subjektivnímu pocitu tepla. „Paradoxně tím dochází ke zvýšení tepelných ztrát organizmu. Mimo to alkohol tlumí i činnost termoregulačního centra a zpomaluje přirozenou reakci organizmu na nízkou teplotu, což je svalový třes, kterým si tělo vyrábí teplo. Špatný zdravotní stav snižuje odolnost organizmu, tělo nemá dostatečné rezervy a snadněji dojde k selhání vitálních funkcí," popisuje Petra Kafková.