Pět zraněných dětí, z toho dvě vážně, má na svědomí vzrostlý topol, údajně narušený houbou. Ve čtvrtek dopoledne padl přímo na děti ze školky v Českém Rudolci na Jindřichohradecku, které byly na procházce se svými učitelkami a asistentkami, jak už Deník ve čtvrtek informoval.

Jedno z dětí s vážnými zraněními transportoval vrtulník do českobudějovického traumacentra. Jak se jeho stav vyvíjí, odmítla včera mluvčí krajské nemocnice Iva Nováková komentovat. „Informace o stavu našich pacientů nesdělujeme,“ uvedla. Ředitel hradecké nemocnice Miroslav Janovský potvrdil, že ostatní čtyři děti ošetřovali hradečtí lékaři. „Jedno bylo hned ve čtvrtek propuštěné. U dalšího jsme nalezli vážnější poranění, a proto bylo převezeno do Českých Budějovic,“ sdělil s tím, že věc s ohledem na věk pacientů nebude nemocnice dále komentovat.

V Českém Rudolci v pátek vládla ponurá atmosféra. Podle starosty Luďka Plucara jsou všichni z tragédie zdrcení. „Dneska je konec školního roku. Pro všechny ve škole bylo rozloučení se žáky strašně bolestné. Stále na ty děti myslíme,“ prohlásil starosta, kterého mrzí negativní, až nenávistné reakce v diskuzích na internetu, kde se například objevila narážka, že má obec zanedbaný park. „To ale není pravda. Navíc k události došlo na silnici 3. třídy, strom byl na soukromém pozemku pět metrů od silnice, děti šly v daném tvaru a pro nás tam není ani žádné pochybení ze strany učitelek. Je to v šetření policie. Těžko se bude hledat viník, ale to ani není naší prioritou. My myslíme na rodiny těch dětí a na ty děti samotné, aby to všechno dobře dopadlo,“ uzavřel.