Kontroly celníci uskutečnili v kamenných obchodech, na tržnicích, ale také v rámci kontrol vozidel. Podle mluvčího celníků Radka Krédy se jednalo vždy o téměř shodný scénář – prodejci nabízejí zboží známých světových značek jako originály. "Jedná se o oděvy, oděvní součástky a doplňky, obuv, brýle, elektroniku, dětské hry a hračky, parfémy, kosmetické doplňky, ale také náramkové hodinky. Na celkové bilanci za letošní rok se největší měrou podílel právě lednový záchyt náramkových hodinek v provozovně v obci Studánky," uvedl mluvčí.

Tehdy pracovníci celního úřadu odhalili na ploše provozovny 42 kusů luxusních hodinek, které vykazovaly znaky padělků. "Nejdražší hodinky v ceně originálu 7 milionů korun, byly v padělané verzi prodávány za 1 699 korun. Celková hodnota vyjádřená v cenách originálních výrobků činila více než 58 milionů korun," přiblížil.

Zabavené zboží na provozovně ve Studánkách na Českokrumlovsku.
Jihočeští celníci zadrželi padělané zboží za 60 milionů korun, podívejte se

Posledním větším záchytem byla podle jeho slov páteční kontrola uskutečněná v provozovně v katastru obce Vyšší Brod. Zde celníci nalezli 114 kusů textilu, 31 párů obuvi a 65 kusů ostatního zboží, u kterého pojali důvodné podezření z porušení některých práv duševního vlastnictví. Následným prodejem tohoto zboží by vznikla majitelům ochranných známek škoda ve výši 3 502 400 korun.

"Veškeré zadržené zboží skončilo ve skladu celního úřadu. Přestože obchodníkům hrozí nabízením takového zboží jednak jeho zadržení a jednak vysoké pokuty, neustále takové zboží na svých provozovnách nabízejí. Toto zboží, nejen že porušuje práva k ochranné známce, ale může být také zdravotně závadné. To se týká především dětských hraček," dodal s tím,. že pracovníci oddělení Dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Jihočeský kraj budou v těchto kontrolách pokračovat i v roce 2024.