Zatímco vloni šetřili k 29. listopadu 71 vloupaček, letos ke stejnému termínu mají na stole již 115 vykradených rekreačních objektů. Na druhé straně je podle policejní mluvčí Hany Millerové povzbuzující informace, že se již podařilo ve více než polovině vloupání pachatele dopadnout.

„Je zde jasná stoupající tendence, která je pravděpodobně i důsledkem zvyšování cen omamných a psychotropních látek na trhu. Na vloupáních totiž mají také podíl jednak pachatelé drogově závislí, dále z řad bezdomovců a potom také osoby s pestřejší kriminální minulostí,” naznačuje nedobrý trend, který je i odrazem celospolečenské situace, Millerová.

Policisté také v tomto období začínají s preventivními kontrolami chatových oblastí a také radí, aby si lidé na zimu z chat a chalup odvezli cenné věci, přístroje, starožitnosti a podobně. A když už něco v chatě zůstává, je dobré si pořídit případně i fotodokumentaci, mít zapsané výrobní číslo a také je dobré mít doklad o pořízení.

Protože velice často při násilném vniknutí pachatel způsobí daleko větší škodu na zařízení chaty, než na odcizených věcech, policisté také radí, aby byly důkladně zajištěné vstupní otvory, tedy dveře a okna, ale potom uvnitř objektu je již lepší nezamykat. „Tam už pachatel může nerušeně vše rozbít a zbytečně se zvyšuje škoda. Venku přece jenom, když se dobývá do dveří, proti němu hraje čas,” shodují se policisté.

Mezi další již obehrané rady patří, domluvit se se sousedem, aby se občas podíval i na naši chatu či chalupu, požádat ho, aby občas odmetl od dveří sníh. Což vzbudí dojem, že je objekt pravidelně navštěvován. Odradit může i rozsvěcení světel a nebo zapnutí rádia na nějaký časový spínač. Vyplatí se i moderní zabezpečovací prvky, jako je napojení na pult centralizované ochrany, alarmy, kamery a tak dále.