Podle policejní mluvčí Hany Millerové policista přijal od ženy hovor na lince 158 z mobilního telefonního čísla.

Okamžitě se rozjel zásah, do kterého byli nasazeni policisté i se služebními psy, kompletní výjezdová skupina kriminální policie, ale i další složky integrovaného záchranného systému včetně strážníků městské policie. Ti podle slov vrchního strážníka Luboše Müllera dělali při zásahu podporu Policii ČR.

„Evakuace osob a uzavření širšího okolí nebyla nutná, neboť kontrolou objektu nebyla nahlášená bomba zjištěna. Policisté šetřením na místě zjistili zároveň i klientku, která na tísňovou linku 158 telefonovala. Dle jejích slov si vše vymyslela kvůli sporu s vychovatelkou," popsala Hana Millerová s tím, že mladá žena bude zřejmě trestně stíhána kvůli podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy.
Podle policejní mluvčí není ani vyloučeno, že po dívce budou vymáhány i náklady na výjezd složek integrovaného záchranného systému.
Ředitel výchovného ústavu Pavel Vítkovský říká, že zásah policie chod ústavu nijak výrazně neovlivnil. 

 „Dívka se hned po příjezdu policie přiznala, takže se nic nemuselo prohledávat. Naši pracovníci, když se ozvala policie, tak dívky vyvedli z pokojů mimo budovu na bezpečné místo a za krátkou chvíli se s nimi mohli vrátit. K ničemu zde nedošlo. Zřejmě se nechala navést od dalších a zavolala," uvedl ředitel Pavel Vítkovský.

Poznamenal, že toto se stalo podruhé za dvaadvacet let.

Podobné případy policie zaznamenávala na Jindřichohradecku i v minulosti. Nejčastěji jsou mezi objekty, kde je nahlášeno na tísňovou linku uložení bomby, školy, ale mohou to být také zdravotnická zařízení, banky a podobně.

Například v Třeboni před několika lety šel muž z noční oslavy a volal z telefonní budky na linku 156 městským strážníkům a chvíli na to na dispečink jihočeské záchranky. Strážníci zjistili, odkud telefonoval a za krátkou chvíli ho zadrželi.
U soudu si za šíření poplašné zprávy vykoledoval devítiměsíční pobyt za zamřížovaným oknem.