Naštěstí se jednalo pouze o společné taktické cvičení vojenské policie a jindřichohradecké a táborské sekce krajské policejní pořádkové jednotky. Jeho námětem bylo podle policejní mluvčí Hany Millerové zabránit potencionálnímu stupňování diváckého násilí.

V roli výtržníků byly tři desítky místních vojáků, kteří dostávali od velitele zásahu Lubomíra Vacka pokyny, jak by mělo jejich chování vypadat a čím gradovat v závislosti na právě procvičované simulované situaci.

Podle Millerové by měl být pořádek uvnitř stadionu především otázkou pořadatelů. „Pakliže ale pořadatelská služba situaci nezvládá, tak se může hlavní pořadatel obrátit na velitele opatření, tedy zástupce z řad policie, která by měla zajistit obnovení veřejného pořádku. Tato služba je za úplatu,“ uvedla Millerová.

V Jindřichově Hradci pořádková jednotka již několik let zasahovat nemusela. Zástupce velitele krajské jednotky Aleš Dufek odhaduje, že naposledy to bylo minimálně před pěti roky. V podstatě ale šlo o opatření v rámci jindřichohradecké policie, neboť v té době ještě fungovala okresní pořádková jednotka.

„Třeba na fotbalové zápasy v Českých Budějovicích bývá nasazená celá pořádková jednotka, ale co se týče například hokejových utkání v Jindřichově Hradci, tak se v reakci na vyhodnocení informací o rozsahu rizika většinou nasazuje místní jednotka a případně ještě sousední,“ vysvětluje Dufek. Pokračuje v tom smyslu, že pořádek uvnitř stadionu je hlavně na bedrech pořadatelů. Policie ale řeší pořádek ve městě v době konání rizikového zápasu. „Monitorují se příjezdové komunikace, vlaky a autobusy, tedy cesty, kudy fanoušci přijíždějí. A dále se eliminují další doprovodné jevy, jako je vandalismus a podobně. Do toho jsou zapojené všechny složky policie. Ne vždy je ale třeba zásahu v plné zbroji, často stačí pouze dohled nad situací,“ doplňuje Dufek.

Poznamenává, že v silách pořadatelské služby na zápase by mělo být zvládnout lehčí případy výtržností, neměl by být problém vyvést jednotlivého agresivního fanouška, kterého pak služba předá policii, která s ním věc dál řeší.

V novém trestním zákoníku je již i divácké násilí samostatně zakotveno. Nejagresivnějším hříšníkům pak mimo jiné hrozí zákaz vstupu na sportovní utkání.

Na hokejových zápasech v Jindřichově Hradci patřili vždy k nejproblémovějším fanoušci Písku a Tábora. S nimi se však v této druholigové sezoně hokejisté Vajgaru vůbec nepotkají, protože celek od Otavy zakoupil prvoligovou licenci a táborský hokej kvůli finančním potížím spadl až do krajského přeboru.
Na druhé straně příznivci místního hokeje patří podle výkonného ředitele jindřichohradeckého Vajgaru Františka Dvořáka k těm mírnějším: „Naši fandové jsou spíše neagresivní kluci a holky.“

Pořadatelská služba včetně pokladních představuje náklady v průměru dva tisíce korun na zápas. „Při nějakém rizikovějším utkání vždy upozorňujeme policii. Některé kluby mají i velkou základnu fanoušku a většinou signalizují, kolik jich může přijet. Pochopitelně třeba v baráži o I. ligu může dorazit i kolem pětistovky fandů, a to už řešíme,“ doplnil Dvořák.