K incidentu došlo v sobotu 15. července kolem čtvrté hodiny ranní před restaurací Beseda na náměstí T. G. Masaryka. „Události předcházela slovní rozepře mezi lidmi pod vlivem alkoholu, kdy jeden z mužů, který přicestoval do Česka za prací z Rumunska, napadl dva další muže mačetou, přičemž došlo k jejich zranění. Pachatel následně sedl do auta, po chvíli havaroval a policisté jej následně zadrželi,“ popsala událost jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Případ řeší táborská kriminálka.

„Policisté muže obvinili z trestných činů pokus o těžké ublížení na zdraví, pokus o lehké ublížení na zdraví, výtržnictví a ohrožení pod vlivem návykové látky,“ doplnila policejní mluvčí s tím, že se stále čeká na některé posudky a právní kvalifikace incidentu se tak může ještě změnit. Zranění napadených mužů by podle informací Deníku neměla být vážná. Jeden z nich měl utrpět sečnou ránu na ruce a druhý v oblasti břicha.

Personál psychiatrie napadl útočník s mačetou.
Muž mačetou v budějovické nemocnici zranil čtyři zdravotníky, byl na návštěvě

Město k víkendovému incidentu vydalo prohlášení, kde uvádí legendy obyvatel na pravou míru. Ve městě událost zvedla vlnu antipatií vůči agenturním pracovníkům z ciziny. Podle starosty Veselí nad Lužnicí Víta Rady šlo o ojedinělý incident a obyvatelé města tak nemusí mít strach. „Policie nám to takto sdělila a osobně nemám pocit, že by situace u nás byla jiná než v ostatních lokalitách nebo městech, kde jsou firmy, zaměstnávající agenturní zaměstnance nebo cizince. V tomto směru určitě nejsme výjimkou, že by se u nás něco dělo a jinde ne,“ řekl starosta.

Někteří místní ale mají s cizinci negativní zkušenost. „Večer, když venčím psa, tak se přiznám, že mám strach. Často tady potkávám Rumuny i Ukrajince, kteří pracují v místních fabrikách. Bývají opilí a perou se mezi sebou. Někdy před jedním nebo dvěma roky tu dokonce opilí cizinci vyhodili jednoho z krajanů z okna společného bytu. Ten muž byl těžce zraněný a přiletěl pro něj vrtulník,“ vzpomněla jedna z obyvatelek města, paní Jana. Ne všichni cizinci jsou ale podle ní špatní. „Bydlí tu i mladé rodiny cizinců s dětmi, s těmi se už známe a zdravíme, tam není problém,“ poznamenala.

Ilustrační foto. Firma Kovosvit v Sezimově Ústí.
Kovosvit porušil sankce. Podle policie a celníků prodává stroje Rusku

Město vzhledem k všeobecné náladě plánuje ve spolupráci s Policií České republiky a městskou policií konkrétní kroky, které by měly podobné incidenty omezit. „Jde o zvýšený dohled v určité časy, kdy se tyto záležitosti stávají a poté samozřejmě zvýšení dohledu nad požíváním alkoholu na určitých místech na veřejnosti, kde platí zákaz, aby se tak nedělo,“ upřesnil starosta Vít Rada s tím, že se zástupci obou policií se sejde začátkem příštího týdne. Zmíněná opatření by pak měla začít platit ještě v průběhu prázdnin.