Na táborské policisty se obrátila podle policejní mluvčí Lenky Pokorné žena z Táborska a oznámila jim, že v uplynulých dnech ji kontaktoval zdánlivý kupec cvičebního stroje Orbitrek, který poškozená nabízela k prodeji na jednom z internetových inzertních portálů.

"Po vzájemné domluvě jí zájemce poslal SMS s aktivním odkazem, prostřednictvím kterého měla potvrdit prodej. Prodávající žena odkaz rozklikla, vybrala z nabídky svou banku a potvrdila příjem částky. V té samé chvíli byla přihlášena ke svému internetovému bankovnictví, kde jí neznámý pachatel změnil limity pro platbu kartou, dále změnil 3D security parametry pro telefonní číslo a SMS a neoprávněně provedl v několika transakcích platby kartou z jejího účtu. Poškozená následně zjistila, že ji dosud neznámý pachatel připravil o stovky tisíc korun," popsala trik podvodníka Lenka Pokorná.

Policisté případ šetří jako přečiny podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Po pachateli pátrají.

Již poměrně dlouhou dobu a s velkou intenzitou policisté upozorňují na to, že je skutečně nutné být velmi obezřetnými nejen při nákupu, ale také při prodeji zboží na internetu. "Je důležité přemýšlet a vše si důkladně ověřovat. Každý den vydávají policisté zprávy s konkrétními případy internetových podvodů, které se staly našim spoluobčanům. Ve zprávách jsou zahrnuty i nejpoužívanější triky a legendy pachatelů. Je třeba se z těchto informací poučit a ne je brát na lehkou váhu. Neboť obětí podvodníků se může stát každý," apeluje na obezřetnost policejní mluvčí.

Podívejte se, jak vypadá podvod přes inzerát. K podvodům patří i phishing, vishing a spoofing a smishing (více se dozvíte po rozkliknutí odkazů).