„Jak jindřichohradečtí kriminalisté zjistili, v období od ledna 2019 do 27. prosince 2019 na různých místech ve městě neoprávněně prodával, zprostředkoval prodej nebo směnil pervitin. A to v nejméně devatenácti případech, pěti konkrétním a patrně i dalším osobám. Získal za to nejméně 3500 korun,“ popsala policejní mluvčí Hana Millerová.

Jindřichohradečtí kriminalisté dealera zadrželi a umístili do policejní cely. Na soud už teď obviněný muž čeká ve vazební věznici. V případě uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody na dva roky až deset let.

Zadržení dealera z konce minulého týdne ale zdaleka není v poslední době jediným případem. Například na konci loňského roku jindřichohradečtí kriminalisté zadrželi nejen dealera, ale také muže, který pervitin doma vyráběl z léků.

Zloděj ukradl kombinované kladivo. Viděli jste ho?

„Ani Jindřichohradecku se drogy jako marihuana a pervitin nevyhýbají. Pervitin je bohužel velmi snadno dostupná droga a také jedna z nejlacinějších. Občas zajistíme i varnu. Ale je to nekonečný koloběh. Pokud jdou zadržení do vězení, najde si trh nové výrobce,“ uvedla policejní mluvčí Hana Millerová. Dealeři drogy navíc často nejprve dávají zdarma, aby případné nové zákazníky nalákali. A stále se snižuje i věk jejich uživatelů.

„Narůstá také počet uživatelů drog, kteří pod jejich vlivem řídí motorová vozidla. Velmi často je odhalí policisté při silničních kontrolách, na kterých nedávají řidičům pouze dýchnout, aby odhalili případné řízení pod vlivem alkoholu, ale provádějí i testy na omamné a psychotropní látky,“ dodala mluvčí.

Na lidi ohrožené závislostí na drogách myslí i město. V rámci komunitního plánování by mělo v Jindřichově Hradci vzniknout K-centrum, které nabízí pomoc lidem s drogovým problémem, jejich příbuzným a známým. „Problémy s uživateli návykových látek tu samozřejmě máme, tak jako v jiných městech. Snažíme se je řešit, i když to možná není na první pohled vidět. Soustředíme se zejména na děti do osmnácti let,“ zmínila vedoucí odboru sociálních věcí Zdeňka Šindelářová.

Během letošní Tříkrálové sbírky se podařilo dvěma skupinám dětí, které obešly s koledou celý Kunžak, Mosty a Suchdol, vybrat neuvěřitelných 24795 korun.
Obyvatelé Kunžaku mají dobrá srdce

Mimo jiné už v Jindřichově Hradci rok působí terénní program Jihočeský streetwork PREVENT. „Naše služby jsou určeny uživatelům jakýchkoli návykových nebo psychotropních látek, ať už je berou injekčně, šňupají nebo kouří, a také osobám poskytujícím placené sexuální služby. Pracovníci se s klienty setkávají přímo na ulicích, v jejich bytech, ve squatech nebo barech,“ popsal vedoucí organizace Kamil Podzimek.

Jihočeský streetwork PREVENT své služby nabízí i v Českých Velenicích, Dačicích, Třeboni a Kardašově Řečici