Strašil nájemnici

Po poledni 5. srpna 2008 přinutil v bytě v Českých Budějovicích pod pohrůžkami „vymlácení mozku z hlavy“ 18letou dívku k podpisu směnky na 70 000 korun. Vyděšená slečna mu ještě půjčila občanku k vypsání náležitostí.

Před Okresním soudem v Č. Budějovicích obžalovaný tvrdil, že v onom bytě sice byl, ale s poškozenou že se vůbec nesetkal.

Uživatelka bytu, kde byla dívka v podnájmu, uvedla, že si tehdy poškozená přišla pro věci a vrátit jí klíče. Řekla, že se jí předtím ztratilo 70 000 korun a dotyčnou podezírala z krádeže, ale po obviněném že nic v té souvislosti nechtěla. Obviněný podle ní tehdy dívku zřejmě jen pozdravil.

Poškozená ujistila, že nic neukradla. Za podnájem prý dlužila 2000 korun, protože další měsíc už tam nebydlela. Když si tehdy přišla pro věci, obžalovaný jí řekl, že si s ní chce promluvit.

Vytáhl směnku s jejím jménem na 70 000 korun a chtěl, aby ji podepsala. Když se prý zjistí, že ty peníze nevzala, směnku jí vrátí a ještě ji pozve na oběd. Vytáhl i další směnku na čtyři tisíce za nájem. Měla z muže strach, neodvážila se nepodepsat.

Matka, které se dcera svěřila, obviněnému zatelefonovala. Rozhovor si nahrála a později posloužil jako důkaz.

Specialista?

Soud konstatoval, že Milan C. byl 27. dubna 2004 v Klatovech odsouzen za omezování osobní svobody a vydírání. Ve spolupachatelství měli tehdy po muži vymáhat 47 900 korun pro společnost, v níž dříve dělal. Vyhrožovali mu vyhozením z okna, z něhož ho posléze i vyklonili . . .

Při dalším odsouzení v Č. Budějovicích v roce 2005 za podvod mu pak soud uložil za všechny tyto skutky souhrnný trest. Z jeho výkonu byl propuštěn v červenci 2006 podmíněně na tři roky.

Soud tedy přihlédl k tomu, že Milan C. se nyní posuzovaného vydírání dopustil v podmínce, a uložil mu trest v polovině sazby.
Obžalovaný se odvolal. Setrval na své obhajobě, že s poškozenou prakticky neměl ani možnost se v bytě setkat.

Krajský soud doplnil dokazování konstatováním policejního spisu k věci oné oznámené krádeže peněz z bytu, kde tehdy byly v podnájmu další osoby. Uživatelka v červenci 2008 při oznámení podezírala jistého Richarda, který prý často neměl peníze. Policie posléze případ odložila.

Zjevení důkazu

Milan C. navrhoval u krajského soudu doplnit dokazování výslechem svědka, jemuž se prý poškozená měla svěřit, že tehdy o události lhala. Na dotazy soudu vysvětloval, že ten jemu neznámý člověk mu před sedmi nebo osmi dny sám zavolal na mobil a řekl mu, že se mu ta dívka na diskotéce chlubila, jak snadné je dostat někoho do vězení – stačí zalhat . . . Řekl mu prý své jméno a kde bydlí.

Na otázku, jak ten neznámý dostal jeho telefonní číslo, obžalovaný řekl, že má v Budějovicích plno známých a jeho mobil prý každý může zjistit během pět minut.

Obhájce pokritizoval okresní soud za to, že zpochybňuje výpovědi obžalovaného a oné bytné a staví jen na tvrzení údajné poškozené a její matky. Vina Milana C. prý nebyla prokázána, věc by měla být vrácena první instanci.

Krajský soud ale odvolání obžalovaného zamítl. Okresní soud podle senátu nepochybil, když se opřel o výpověď poškozené, podporované svědectvím její matky a záznamem zmíněného telefonátu s obžalovaným, který prokazuje, že jakási směnka skutečně existovala. Přichází–li teď obviněný s údajným důkazem zpochybňujícím tvrzení poškozené, pak je otázkou, proč s ním nepřišel dřív.

Předsedkyně senátu dodala, že násilné jednání Milanu C. zjevně není cizí, pro obdobný skutek byl už přece odsouzen. Nového činu se dopustil dokonce ve zkušební době. „Trest v polovině sazby pak není nepřiměřeně přísný,“ uzavřela.

Rozsudek je pravomocný.