Dopis s přáním všeho nejhoršího odeslal přes zaměstnavatele sestře své bývalé družky. Podle Okresního soudu v J. Hradci šlo možná o jeho reakci na soudní řízení ve věci jeho posledního odsouzení. Krajský soud tehdy odmítl odvolání Zdeňka H. proti trestu odnětí svobody na 26 měsíců, který dostal od Okresního soudu v J. Hradci.

Divné činy…

Obžalovaný byl uznán vinným porušováním domovní svobody. 6. listopadu s 3,3 promile alkoholu v krvi vykopl dveře bytu družky na sídlišti Vajgar, rozléval po podlaze benzín z láhve a prohlašoval, že zapálí byt i sebe. Benzínem potřísnil šaty jí i sobě a k zesílení výhrůžky držel v ruce zapalovač, který náhodně uviděl v bytě.

Připomeňme, že tři týdny předtím Zdeněk H. dostal od stejného soudu dva roky a deset měsíců za loupež na benzinové pumpě 22. června v podvečer. Pod hrozbou kuchyňským nožem tehdy donutil pokladní k vydání 17 815 Kč, ale když chtěl další, statečná žena ho praštila něčím přes ruku a on odešel.

Odvolání proti tomuto rozsudku vzal zpět, ale proti trestu „za benzín“ se odvolal s tím, že by při odsouzení za předchozí loupež mohl být kratší. To ale krajský soud zamítl vzhledem k okolnosti skutku, kdy stačilo málo, třeba i náhoda, a hrozil výbuch s možnými velkými následky.

Vidina posedět pět let ve věznici s ostrahou ho nejspíš rozhněvala, a tak napsal v úvodu zmíněný dopis.

Prý jen básnil

Znovu před soudem vysvětloval, že se sestrou bývalé partnerky a jejím manželem nemá dobré vztahy – prý jim zakázali jezdit na chalupu. Měl na adresátku vztek, ale ona ho zná, musí prý vědět, že nešlo o žádné vyhrožování, že to byla jen poezie. Podání trestního oznámení na jeho osobu chápe jako snahu mu uškodit. Adresátce se prý v dalším dopise omluvil.

Okresní soud ale konstatoval, že pan Zdeněk se tímto dopisem dopustil přečinu nebezpečného vyhrožování. Byť současný pobyt ve vězení výrazně omezuje jeho možnosti realizovat výhrůžky usmrcením a způsobením těžké újmy, nelze je brát na lehkou váhu, byly způsobilé vyvolat v adresátce důvodné obavy. Proto obžalovanému, již desetkrát soudně trestanému, soud uložil trest odnětí svobody na čtyři měsíce.

Obžalovaný se odvolal. Obhájce JUDr. Alois Ondráček zdůraznil přesvědčení svého klienta, že jeho dopis nemohl vzbudit v adresátce – spolužačce důvodné obavy o život. Navrhl zprostit ho obžaloby. Pan H. pak prohlásil, že v minulosti spáchal „hrozné věci“ a nechápe proč, ale to, co napsal, je prý jen báseň. „Sice hnusná a podle někoho i trestná, ale já si myslím, že je to jen poezie,“ opakoval. „Nepíšu přece, že bych adresátce něco provedl, až se vrátím, je to prostě báseň.“ Chtěl sestře bývalé družky údajně jen vyjádřit své opovržení.

Připomněl slova poškozené u soudu, že kdyby dopis dostala domů, hodila by ho do koše a nezbývala se jím, ale na popud nadřízené ve firmě, kam přišel, prý podala trestní oznámení. Svou pozici pak obviněný srovnal se studenty, kteří v květnu vyvěsili ve Slaném transparent: „Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR“. „A nikdo je nestíhá,“ dodal.

Mohl vzbudit obavy

Krajský soud poté jeho odvolání zamítl. Předsedkyně senátu připomněla slova bývalé družky obžalovaného, že kdyby nebyl obviněný na tak dlouho ve vězení, její sestra by jistě z výhrůžek měla po událostech u ní v bytě důvodnější obavy.

„Za těchto okolností dopis obžalovaného vskutku v poškozené mohl vzbudit důvodnou obavu,“ uzavřela. „Nešlo o básnickou licenci, ale o nebezpečné vyhrožování konkrétní osobě.“

Trest za to uložený v sazbě do jednoho roku je podle odvolacího soudu poměrně mírný. A od pondělí i pravomocný.