VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Preferuje, aby policista prošel všemi posty

Jindřichův Hradec/FOTO/ - Studenti besedovali o policii s prvním mužem jindřichohradeckého odboru vnější služby Policie ČR Miroslavem Dufkem.

6.5.2010 2
SDÍLEJ:

Vysokoškoláci besedovali s Miroslavem Dufkem.Foto: Deník/Lenka Novotná

„Chci vám také vysvětlit, proč policie určité věci nedělá, neboť od toho jsou jiné instituce,“ řekl v besedě se studenty oboru komunikace jindřichohradecké Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické Miroslav Dufek, který je pověřený vedením územního odboru vnější služby Policie ČR v Jindřichově Hradci. Po krátkém představení práce policie ho studenti zaplavili dotazy od možností přijetí k policii až po pokuty policistů. Nejzajímavější dotazy a odpovědi Miroslava Dufka vybíráme.

Jaké pracovní místo by mohl zde u policie dostat absolvent fakulty managementu?
Je to velice těžké. Náš územní odbor má momentálně tabulkové stavy naplněné a díky generační obměně u nás pracuje i hodně mladých lidí. Já osobně preferuji, aby si člověk vyzkoušel práci u policie od píky. Aby poznal, co vše musejí policisté v terénu udělat, jak jednat s lidmi, jak reagovat.

Bohužel, 60 až 80 procent žadatelů vypadává na fyzických, zdravotních a psychologických testech. A právě psychotesty jsou dost důležité, neboť jsme stále vojensky organizovaný sbor.

Je pravda, že policista, i když není ve službě, musí zasáhnout?
Zákon říká, když je policista mimo službu a není zrovna nějak ovlivněn, třeba alkoholem, nebo vidí, že by to nezvládl, musí zasáhnout. Zakročit musí ze zákona i občanský zaměstnanec policie.

Musí případně i vysvětlovat, proč nezakročil?
Určitě ano. Navíc se to může projevit i ve služebním hodnocení. Když je dobrý, tak může postoupit na jiné funkce. V případě mimořádné události se to může řešit kázeňským trestem, a to od finančního až po odebrání hodnosti.

Jaké kroky podniká policie v oblasti výchovy mládeže?
To je přesně to, co jsem říkal na začátku. Toto by měla dělat především škola a rodina. Navíc je to spousta složek, které se o výchovu mládeže starají, a ne policie.

Mě zajímá program prevence.
Na každém obvodním oddělení je jeden preventista, který chodí na besedy do škol, od mateřských po střední, a s mládeží pravidelně pracuje. Ale mnohdy se vynaložená energie míjí s účinkem.

Co vlastně dětem říkáte?
Záleží to na věku, ale vysvětlujeme jim, proč nemají chodit s cizími lidmi, jak vypadají drogy, učíme je, jak volat na linku 158, kdy se na tísňovou linku nevolá a podobně.

Jak je to dnes s fanoušky takzvanými rowdies, kdo hradí náklady na zásah policistů při nějaké výtržnosti na zápase?
Teď jsme měli v Jindřichově Hradci dvakrát za sebou hokejový zápas s Pískem. Máme dvaadvacet kompletně vycvičených lidí pro pořádkovou jednotku. Ta je určena pro vnější bezpečnost. To znamená pro příjezd fanoušků a jejich doprovod ke stadionu a zpět a k udržení pořádku zvenku budovy.

Pořádek uvnitř stadionu si musí zajistit pořadatel. A když už situaci nezvládá, tak požádá policii, která dovnitř vyšle pořádkovou jednotku. Tento zásah pak pořadatel zaplatí.

Několikrát jsem byl svědkem, kdy občan zasahujícímu policistovi nadával a ten si toho nevšímal. Neklesne pak určitý respekt?
Pamatuji doby, kdy šel takový člověk do vazby, dnes je to přestupek. Policista ho může vyzvat, aby jednání zanechal. Při napadení policisty je již řešení jiné. Bohužel, stejně jako záchranáři nemáme takovou ochranu jako v zahraničí.

Mně se líbí, že se policista nenechá jen tak vyprovokovat. Ale nevede ho k tomu i to, že se tak vyhne vysvětlování a určitým nepříjemnostem?
Při kontrolách policistů se ukazuje, že ne vždy plně využívají všechny možnosti, které dává zákon. Mohou občana zajistit, předvést na stanici. Někdy to ale nemusí být ku prospěchu. Snažíme se je vychovávat, aby si nenechali všechno líbit, ale na druhé straně aby sami neprovokovali.

Když se vyberou pokuty, kam jdou?
Všechno se odesílá na ministerstvo financí.

Mají policisté nějaké normy, kolik peněz musejí vybrat na pokutách nebo jsou nějak zainteresováni?
Každý policista, když vidí přestupek, je povinen ho řešit.

Autor: Lenka Novotná

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
AUTONEHODA u Josefova.

U Semic se stala vážná nehoda. Čelně se střetla dvě auta

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení