Poté emigroval neznámo kam. Po několika měsících přišel na adresu dopis s oznámením, že pokud nebude dluh zaplacen, přijde zanedlouho na adresu exekutor.

Do podobné situace jako Pavel se dostala i rodina z Třeboňska. „Vloni jsme měli zkažené Vánoce, protože synovi, který už tři roky bydlí jinde, přišla exekuce. Bohužel má trvalé bydliště stále u nás. Vyděsili jsme se, protože třicet tisíc jsme neměli, ale nakonec jsme se domluvili na splátkách,“ uvedli manželé z Třeboňska.

Jak zachránit vlastní věci?

Pracovnice Exekutorské komory České republiky Dana Králíková objasnila: „Mnoho společností zabývajících se obchodováním s pohledávkami a také jejich vymáháním si do svých názvů termín exekuce v různých tvarech a podobách montují. Většinou se jedná o pololegální nepovolené podnikání, které je trestné podle trestního zákona.“

Zmínila i to, že exekutor nebo jeho pověřený zaměstnanec by neměl zabavit věc, která prokazatelně patří jiné osobě. Když tak neučiní, má dotyčný, který se domnívá, že byl neprávem postižen jeho majetek, právo podat vylučovací žalobu k soudu a vyloučeno není ani podání návrhu na zastavení exekuce k témuž orgánu.

Pracovnice firmy, která byla od věřitele pověřena provedením exekuce, Pavlovi poradila, aby dokázal, že se v místě cizinec nezdržuje.
Proto se Pavel obrátil na cizineckou policii. Podle pracovníka cizinecké policie v Jindřichově Hradci na tomto oddělení sice provádějí kontrolu pobytu cizince, ale nemohou vydat potvrzení, že cizinec se v místě nezdržuje. Mohou pouze potvrdit, že se v místě zdržuje. Také se dozvěděl, že měl cizince nahlásit a pokud to neudělal, měl by dostat pokutu.

Tak se Pavel obrátil na starostu obce, který eviduje trvalé pobyty, a ten mu potvrzení vydal, přidal i čestné prohlášení, že se cizinec v místě nezdržuje.

„Tato potvrzení jsem doporučeně zaslal na adresu firmy, od té doby přestaly dopisy s upomínkami chodit,“ řekl Pavel.