Brutální vražda hodného člověka zdrtila obyvatele Lomnice nad Lužnicí.

Předseda TJ Tatran Lomnice a zároveň starosta města Karel Zvánovec vzpomíná, že s Plachtem mluvil večer na pálení čarodějnic, když se chystal odejít domů.
„Ještě jsme se domlouvali na fotbal, ale v sobotu nepřišel. Nebyl ani na telefonu a neukázal se ani v neděli. Pídil jsem se po něm, ptal se sousedů, kteří říkali, že pravděpodobně odjel ke známým do Brna. On byl ale strašně zodpovědný a nikdy se nestalo, že by něco nedodržel. Pak jsem v pondělí volal do jeho zaměstnání, ale ani tam nebyl, proto jsem ho šel hledat k němu domů. Nikdo ale neotvíral, zavolal jsem policii, a po otevření dveří se naskytl hrůzný pohled,“ vrací se do minulosti Karel Zvánovec.

Čtyřiapadesátiletý Heřman Placht byl totiž nalezen v bytě zavražděný a v těle měl šestnáct bodných ran.
Policisté krátce na to vyhlásili celostátní pátrání po tehdy dvaadvacetiletém místním mladíkovi, který občas Plachta navštívil.
Za pár dní ho zadrželi v Praze na hlavním nádraží.

Za vraždu dostal kolem 14 let. Jak říká Zvánovec, byl to místní, tak trochu problematický člověk, který s dalšími kamarády občas k Plachtovi zašel a ten jim pomáhal. Dával jim jídlo a možná občas i nějakou korunu.

Právě na svou dobrotu Heřman Placht doplatil.
„Navzdory svému zdravotnímu hendikepu byl velice přátelský, nekonfliktní a oblíbený. Takže jeho smrt nás velice zasáhla, a to jak brutalitou, tak i tím, že odešel hodný člověk. Věnoval se mládeži, pracoval ve sportovně technické komisi fotbalového svazu a na starosti měl i zde mládežnický fotbal,“ dodal Zvánovec.

Těžko říct, zda se muž, který si odpykává trest za vraždu, někdy vrátí do Lomnice. Jak se Deníku podařilo zjistit, jaho matka již zemřela a sestra nyní žije v zahraničí a dům v Lomnici pronajímá.