Minulý pátek totiž dostal okamžitou výpověď poté, co vedení v Jihlavě zjistilo, že se roky prokazoval padělaným maturitním vysvědčením.

Ukončené středoškolské vzdělání maturitní zkouškou je přitom jedním z hlavních kritérií k přijetí mezi profesionální hasiče. „Ředitel HZS kraje Vysočina podal na toho příslušníka trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu,“ informovala mluvčí krajských hasičů Denisa Vrbová.

Podle informací Deníku se tak stalo ve čtvrtek a v pátek musel inkriminovaný hasič podepsat výpověď. „Dotyčný v současné době už není příslušníkem HZS kraje Vysočina,“ dodala mluvčí Vrbová.Odejde bez renty

Vladimír M., který u hasičů sloužil bezmála deset let, tak zřejmě navíc odejde bez renty, kterou dostávají hasiči, policisté a další příslušníci bezpečnostních složek po odsloužených deseti letech. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. O trestním oznámení nic nevím,“ řekl pouze Vladimír M.

Pro jeho ředitele, který se o všem dozvěděl z anonymního udání, to ale bylo nemilé zjištění. „Zatím nevíme, jestli si vysvědčení sám zfalšoval, nebo ho od někoho již padělané koupil. Věc šetří policie,“ zopakoval ředitel HZS kraje Vysočina Drahoslav Ryba.

Podle zatím neověřených informací měl Vladimír M. maturitní vysvědčení vystavené od soukromé školy a existuje podezření, že ji sice nějaký čas navštěvoval, ale nakonec nedostudoval. Policie ani vedení hasičů k tomu nechtělo poskytnout bližší informace.

„Mohu pouze potvrdit, že jsme trestní oznámení přijali. Do rukou ho dostali policisté z kriminální služby a zatím je ve stadiu prověřování,“ informovala jihlavská mluvčí republikové policie Jana Kroutilová.

Na krajském ředitelství HZS v Jihlavě sedí ve vysoké funkci bratr Vladimíra M. Ten ale nechtěl skandál kolem svého sourozence nijak komentovat, stejně jako to, jestli o padělaném maturitním vysvědčení věděl. Otec Vladimíra M. je zase velitelem požární stanice v Moravských Budějovicích.

Padělání maturitního vysvědčení je trestným činem a v případě uznání viny před soudem hrozí Vladimíru M. až dva roky vězení, nebo peněžitý trest.

Vedení HZS v kraji Vysočina po odhalení skandálu nebude prověřovat pravost dosaženého vzdělání u ostatních příslušníků, protože každý zaměstnanec vlastním podpisem stvrzuje čestné prohlášení, že všechny osobní údaje uvedl pravdivě a v opačném případě si musí být vědom právních důsledků.