Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herberstein rodový majetek nedostane

České Budějovice - Ústavní soud odmítl stížnost Jana Alexandra Herbersteina (79) proti rozsudku Nejvyššího soudu (NS). Herberstein usiluje od počátku 90. let o navrácení rodinného majetku zabaveného podle Benešových dekretů.

3.10.2009
SDÍLEJ:

Zámek v Libochovicích také patřil Herbersteinům. Foto: DENÍK/archiv

Konkrétními žalobami usiloval například o pozemky v Čepřovicích a Jiřeticích na Strakonicku. Žaloval o určení, že zmíněné nemovitosti tvoří ležící pozůstalost po Terezii, jeho prababičce, hraběnce z Dittrichsteinu, provdané za Jana Bedřicha (zemřel 1861). Tato pozůstalost se prý uvolnila smrtí jejího tzv. předního dědice Jana Josefa (nar. 1854, zemř. 1944).

Terezie poslední vůlí z března 1894 zřídila pro majetek rodu v českém království tzv. fideikomisární substituci, svěřenecké náhradnictví. Jana Josefa Herbersteina – Proskau jako dědice omezila ve prospěch „fideikomisáře“, jeho prvorozeného syna Jana Bedřicha Herbersteina, tedy vnuka zůstavitelky.

Jan Bedřich se nároků na dědictví po smrti Jana Josefa vzdal a Německý obvodní soud v Praze je svěřil tehdy nezletilému hraběnčinu pravnukovi Janu Alexandru Herbersteinovi, nyní žalujícímu o navrácení majetku.

Okresní soud ve Strakonicích mu v září 2009 vyhověl se závěrem, že do majetku Bedřicha Herbersteina, konfiskovaného podle Benešova dekretu, nepatřilo ono dědictví po Terezii, svěřené pravnukovi.

Dle zákona z r. 1811

Krajský soud rozsudek změnil a žalobu zamítl. Věc posoudil podle obecného zákoníku občanského z roku 1811 platného ke dni úmrtí zůstavitelky a v Čechách až do konce roku 1950. Ten definoval tzv. omezené nástupnictví. Soud uzavřel, že žalobce Jan Alexandr se narodil až po zřízení závěti zůstavitelky, proto se ho svěřenecké náhradnictví u nemovitostí netýká. Předmětné pozemky nemohou tvořit substituční pozůstalost po zůstavitelce, neboť by se jednalo o obcházení restitučních předpisů.

Jan Alexandr podal dovolání, které NS zamítl s odkazem na závěr pléna Ústavního soudu, že „žalobou o určení vlastnického práva nelze obcházet smysl a účel restitučního zákonodárství“. (Podrobnosti www.ceskobudejovicky.denik.cz z 8. června 2009)

Tento závěr NS je podle stěžovatele jeho diskriminací, zakázanou Úmluvou o ochraně lidských práv. Ústavní soud však neshledal ve věci žádné porušení ústavně zaručených základní práv a svobod stěžovatele. Jeho proto odmítl jako návrh zjevně neopodstatněný.

Byl Čechem?

Okrajově zmiňme, že po válce matka Jana Alexandra usilovala o získání potvrzení o československém občanství pro sebe i své děti. V květnu 1947 ministerstvo vnitra žádost zamítlo. Jan Alexandr ale tvrdil, že za něho podal samostatnou žádost o vydání osvědčení o národní spolehlivosti otec. Ta však nebyla nalezena a úřady jeho žádost zamítly.

Stěžoval si na to k Ústavnímu soudu ČR. Ten se sám obrátil na Archiv Hlavního města Prahy se žádostí o zaslání tvrzeného spisu. Ten se ale nepodařilo dohledat. Doklad o výsledku uvedeného řízení by mohl mít význam pro rozhodnutí o věci, uzavřel ÚS. Proto napadená rozhodnutí zrušil. Úřady tak měly znovu rozhodnout, zda Jan Alexandr byl čs. občanem.

Zda mu to uznaly, není redakci známo. Ke krajskému správnímu soudu už žádná žaloba na jejich rozhodnutí nedošla.

Autor: Vladimír Majer

3.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení