Jak v pátek uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová, podezřelým je muž (55 let) z Jindřichohradecka, který má již na svém kontě pestrou kriminální minulost a za majetkovou trestnou činnost se již několikrát díval na svět přes zamřížované okno.

Případ je o to netradičnější, že pachatel se bavil hledáním kovů s detektorem a opatřoval si a přechovával u sebe velké množství různých nábojů a rozbušek.

Jak pokračovala Millerová, vloni navíc, ačkoliv není držitelem zbrojního průkazu, si pro sebe bez povolení opatřil a přechovával na různých místech v areálu kynologického cvičiště tělo protitankového granátu sovětské výroby, obsahující náplň trhaviny trinitrotoluenu a dělostřeleckou minu sovětské výroby ráže 82 mm.

„Tak přinejmenším v místě kynologického cvičiště z nedbalosti způsobil obecné nebezpečí tím, že vydal členy kynologického klubu a další přítomné osoby v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví, což mohl zapříčinit škodlivý účinek výbušnin,“ zmínila Millerová.

Členové kynologického klubu v Jindřichově Hradci, kde byl případ zaznamenán, byli podle předsedkyně základní organizace Aglai Vojtíškové šokováni: „Bohužel, nyní nemáme jistotu, že v zemi ještě něco není a chceme oslovit policii, aby nám byla nápomocná.“

Jindřichohradečtí kriminalisté se mohou pochlubit úspěchem, protože se jim na základě dlouhodobé usilovné a mravenčí práce totiž podařilo rozkrýt nekalé praktiky tohoto hledače kovů.

Výčet je opravdu pestrý

„Zjištěné a odůvodněné skutečnosti nasvědčují tomu, že podezřelý muž se od počátku ledna loňského roku až do listopadu nejméně v deseti případech, na různých místech v jindřichohradeckém regionu, vloupal do rodinných domů, firem, skladů či restaurací. Zde nikým neviděn odcizil nejen různé výše finančních hotovostí a šperky ze žlutého kovu, ale i elektroniku či různé spotřebiče pro domácnost,“ sdělila policejní mluvčí Hana Millerová.

V červnu pak vnikl do nejméně šesti zaparkovaných aut, kdy po rozbití skleněné výplně dveří odcizil z těchto vozidel přehrávače, jízdní kola, USB disky, mobilní telefony či navigace. Podle Millerové tak způsobil celkovou škodu na odcizených věcech 363 tisíce korun a poškozením zařízení 37 tisíc korun.

Tím ale výčet podezření podle jejích slov zdaleka nekončí. Jako osoba mající živnostenské oprávnění k vyhledávání věcí s detektorem kovů, ačkoliv není držitelem zbrojního průkazu, přechovával v pronajatém pokoji na ubytovně v Jindřichově Hradci a na parkovišti před ní ve svém osobním autě Opel Frontera torza otočných odsuvných závěrů z vojenské opakovací pušky, puškový kulový náboj a nezjištěný počet střeliva naplněného ve dvou segmentových zásobnících k samopalu sovětské výroby a více než stovku další nábojů a rozbušek.

„U své přítelkyně v Jindřichově Hradci si v druhé polovině loňského roku uschoval částečně reaktivovaný vojenský samopal včetně zásobníku, na kterém byly provedeny konstrukční změny směřující k jejímu uvedení do střelbyschopného stavu,“ pokračovala Millerová.

Jindřichohradečtí kriminalisté provedli hned několik domovních prohlídek, při kterých byla část kradených věcí zajištěna či dobrovolně vydána různými osobami, které přišly do kontaktu s pachatelem a budou policií vráceny majitelům.

Za co je muž stíhaný:
Od listopadu je na muže uvalena vazba a je stíhán pro podezření ze spáchání pokračujících přečinů krádeže, poškození cizí věci , porušování domovní svobody, dále z přečinů nedovoleného ozbrojování, obecného ohrožení z nedbalosti.
V případě prokázání viny mu hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody až pět let.