Třiatřicetiletý Pavel Prošek ze Sušice 7. října 2009 kolem 17.30 hodin ve Strakonicích na zahradě hodil granát na policisty.

Podle státního zástupce v úmyslu usmrtit zakročující policisty zásahové jednotky správy Jihočeského kraje při výkonu jejich pravomoci – na základě příkazu Okresního soudu v Sokolově k jeho zatčení.

Nereagoval na jejich výzvy a odhodil proti nim funkční ruční obranný granát RG F1.

Byli v ohrožení

Tím podle obžaloby úmyslně vydal v nebezpečí smrti pět policistů a dvě další osoby nacházející se od něho asi deset metrů. Dalších dvanáct policistů, v tu chvíli vzdálených asi třicet metrů, vydal přinejmenším v nebezpečí těžké újmy na zdraví.

Granát nevybuchl jen proto, že nedošlo k vytržení přepravní pojistky.

Kromě toho bylo zjištěno, že Pavel Prošek si bez povolení opatřil a přechovával samonabíjecí pistoli a náboje ráže 6,35 mm, upravenou brokovnici, brokovou kozlici a zmíněný granát.

Podle obžaloby tak Pavel Prošek spáchal pokus trestného činu obecného ohrožení a trestné činy nedovoleného ozbrojování.

Jenom je strašil?

„To je naprostý nesmysl,“ opakoval včera u soudu svou obhajobu z přípravného řízení. Granát by prý nikdy nepoužil. „Byl jsem nepravomocně odsouzen na čtrnáct let, což jsem pociťoval jako velkou křivdu a nespravedlnost,“ řekl. To se prý také potvrdilo později u Vrchního soudu v Praze, který mu trest snížil na polovinu.

Rozhodl se „nespravedlivému trestu“ vyhýbat. Opatřil si proto i ten granát. Bylo mu prý jedno, jestli je funkční nebo ne, měl mu poskytnout další možnost úniku před případným zadržením.

„Myslel jsem si, že když ho policistům ukážu, zastraším je, zalehnou nebo se vrátí zpět, vykašlou se na zásah a já získám čas k útěku, budu moci třeba sednout na motorku a ujet. V žádném případě jsem jej nechtěl použít proti někomu jinému ani proti sobě,“ ujišťoval.

Když tehdy na té zahradě uviděl zásahovku, vyndal granát z pouzdra na opasku a zdvihl jej nad hlavu, aby jej policisté viděli. Když pak pochopil, že neuspěje, spustil ruce a za zády u granátu ukroutil kroužek pojistky, prý aby tak bylo evidentní, že je zbraň nepoužitelná.

„Nešlo o žádné odjištění, naopak se tak granát stal nefunkčním,“ tvrdil.

Pak jej prý jen tak volně odhodil do strany na asi dva metry od sebe. Opakoval, že jej rozhodně neházel proti policistům. Jejich výzvy prý slyšel až napodruhé, protože už měl na hlavě motoristickou přilbu.

Podle důkazů v pondělí u soudu provedených policie předem měla poznatky o tom, že Prošek je ozbrojený i granátem. Vyhodnotila, že jde o nebezpečného pachatele a že je odhodlaný použít zbraň proti zakročujícím policistům.

Když ho zásahovka na zahradě viděla odhazovat granát, muži zalehli. Když nevybuchl, zdvihli se a zásah dokončili.
Hlavní líčení s Pavlem Proškem pokračuje.