Bohužel, stále visí otazník nad pachatelem vraždy Soni Illeové.

„Obecně lze říci, že byl zaznamenán pokles hlavně hospodářské kriminality. Ubylo i trestných činů v souvislosti se zneužitím platebních karet. Rozšířilo se totiž povědomí o tom, že jsou určité prostředky, jak pohyb s platební kartou, zejména vybírání peněz monitorovat. To samozřejmě komplikuje pachatelům možnost dostat se snadno k penězům a platební karty pro něho přestávají být zajímavé,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Jaroslav Beran.

Snadná kořist

Mezi povzbudivé informace patří i to, že ubylo krádeží jízdních kol. Této problematice muži v uniformách věnují velkou pozornost zejména na Třeboňsku, i když nájezdům zlodějů nelze zabránit.

Podle Berana je to výsledek toho, že daleko více policistů se pohybuje v terénu. To umožnila změna pracovní náplně a úbytek administrativy. Například doručování zásilek pro soud či asistence u exekucí a podobně.

„Za poslední dobu bylo také hodně kriminálně závadových osob dopadeno a skončilo ve výkonu trestu,“ zmínil Beran.
Možnost řešení případů ve zkráceném přípravném řízení rovněž zrychlila práci policistů. Umožnila to zákonná úprava, kdy je nyní více času na přípravu a lze takto případ dotáhnout, což podle Berana rovněž mnohé odrazuje.

Na druhé straně nepříjemnou zprávou je narůstající trend okrádání seniorů.

„Je to celorepublikový problém. Jak se z vyšetřování této trestné činnosti ukázalo, je to věcí organizovaného zločinu a jde v několika vlnách.“

V první fázi projdou podomní prodejci, kteří nabízejí nějaké zboží a mezi řečí se obratně vyptají, jak na tom který ze sousedů je finančně. Třeba až za půl roku nastupuje druhá vlna podvodníků, kteří již jdou najisto.
„Proto by lidé při nákupu věcí u těchto prodejců neměli poskytovat žádné informace a být velice opatrní,“ upozorňuje Beran.

Na závěr uvedl jako varování jeden z posledních případů na jihu Čech, kdy podvodník přišel vybrat penále za nízký odběr elektřiny. Poškozenou sice za necelé dvě hodiny napadlo, že něco není v pořádku, ale už bylo pozdě a o svoje úspory přišla.