O tom, že úřední moc může svádět k aroganci, se v úterý odpoledne přesvědčil syn majitelů vietnamské restaurace Viet-ňam Šon Chung.

Podle jeho slov do obchodu spojeného s provozovnou dorazil pár inspektorů ČOI.„Žena se představila a prokázala průkazem, její kolega nikoliv. Prokázal se až na vyžádání,“ popisuje. Běžná kontrola podniku rychle nabrala nečekané obrátky. „Inspektor se začal hádat, křičel, poté vyšel na dvůr, kde plival kolem sebe. Navíc mi rasisticky nadával. Proto jsem se rozhodl, že jeho chování natočím na mobil. V tu chvíli mě udeřil do obličeje tak, že mi telefon vylétl z ruky,“ říká Šon.

Ředitelka Inspektorátu pro Jihočeský kraj a Vysočinu ČOI Martina Střihavková uvedla, že kontrolor incident z místa nahlásil nadřízeným podle vnitřních předpisů organizace. Celou věcí se nyní zabývají jindřichohradečtí policisté.

Ředitelka jihočeského inspektorátu ČOI potvrdila, že podle hlášení inspektora, který se kontroly účastnil, skutečně došlo k nestandardní situaci. „Inspektor hlásil situaci svému nadřízenému. Hlásil ji tak, že osoba přítomná kontrole nepříjemně slovně napadala jeho. Podle těchto vnitřních předpisů dojde pravděpodobně k předání šetření policii. Do jeho závěru se k tomu nebudu vyjadřovat a určitě nebudu přijímat nějaké závěry a hodnocení,“ řekla.

Jindřichohradečtí policisté celou věc prošetřují jako možné spáchání přestupku proti občanskému soužití. „Do provozovny měli přijít muž a žena z kontrolního orgánu. Muž z provozovny nahlásil, že byl mužem z tohoto kontrolního orgánu atakován. Celou věcí se intenzivně zabýváme,“ potvrdila mluvčí policie Hana Millerová.