Tento případ opět ukazuje, že kriminalita ve virtuálním prostředí neustále narůstá a často je, bohužel, zaměřena na ty nejmenší a nejbezbrannější.

Jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová proto varuje, že není radno nechat děti pohybovat se v elektronické síti zcela nekontrolovaně. „Problém je, že dnes už jsou některé děti v elektronické komunikaci a práci s počítačem často zdatnější než jejich rodiče, což jistě celé situaci nenahrává," poznamenala Hana Millerová. Zároveň dodala, že ani tak není na místě něco podceňovat, ale naopak je důležité dodržovat několik zásad.

„Tím prvotním je dětem přiměřeně k jejich věku vysvětlit možná rizika, ale od věci není také kontrola. Rodiče by například měli vědět, jaké stránky jejich potomek navštěvuje a s kým na internetu komunikuje. Děti jsou totiž hodně důvěřivé, čehož kolikrát využijí osoby, které je chtějí využít, a to třeba i prostřednictvím různých falešných profilů na sociálních sítích," radí policejní mluvčí.

Doporučuje také sledovat historii počítačového prohlížeče a podezřelé stránky či profily raději zablokovat.

„Hodně pomáhá, pokud rodiče jasně vymezí čas, kdy má dítě na internet přístup. Takový ten model, kdy přijde ze školy a do pěti odpoledne, než se máma vrátí z práce, stráví s počítačem či tabletem, určitě není správný," upozorňuje policejní mluvčí.
Že důkladná prevence pomůže předejít tomu nejhoršímu, a že není možné ponechat celé břímě zodpovědnosti pouze na rodičích, je však stále jasnější také pedagogickým pracovníkům.

Problematice nejrůznějších rizik a nástrah internetu se proto dnes již věnuje většina škol, jak ostatně potvrdila i ředitelka třeboňské Základní školy Na Sadech Jana Polčáková.

„Máme na to zpracovaný celý plán a se žáky probíráme vše od kyberšikany až po nástrahy, které na ně mohou číhat na sociálních sítích. Témata vždy přizpůsobujeme jednotlivým ročníkům. Pořádáme i besedy s policisty, docházejí k nám městští strážníci a dojíždějí odborníci z Českých Budějovic," vyjmenovává ředitelka a dodává, že prevence však sama o sobě nestačí, pročež je obsah internetu, který je žákům během výuky některých předmětů k dispozici , přísně filtrován.

„Toto máme zabezpečené opravdu dobře, takže ve škole v tomto ohledu žákům nic nehrozí. Problematické stránky jsou navíc blokovány," doplnila Jana Polčáková.

Oba výtečníci, kterým policisté mimo jiné zabavili notebooky, aby je podrobily expertíze, jsou prozatím stíháni na svobodě. Jak dlouho se z ní ale budou radovat, to podle mluvčí policistů Hany Millerové rozhodne až soud.

„V případě soudem uznané viny jim hrozí za trestný čin výroby a jiného nakládání s dětskou pornografií trest odnětí svobody až na tři léta," konstatovala policistka.