Internetové podvody se dějí různými způsoby, ať už prostřednictvím SMS, emailu, telefonním hovorem, prodejem zboží přes internetové bazary nebo i při nákupu zboží přes neověřené e-shopy. "Na Jindřichohradecku jsme v roce 2022 zaevidovali 140 trestných činů internetových podvodů, zatímco v roce 2021 jich bylo jen 73. Od začátku letošního roku evidujeme už další desítky těchto skutků," přiblížila mluvčí jindřichohradecké policie Věra Mžiková a uvedla jeden z případů, který policisté zveřejnili ke konci ledna. Poškozená žena inzerovala na facebookovém portále Marketplace k prodeji psací stůl za 300 korun. "O koupi projevil zájem kupující vystupující pod jménem Robert Phillips. Poškozené zaslal odkaz na webové stránky přepravní společnosti DPD, kde následně žena vyplnila údaje ke svému spořícímu účtu i platební kartě a tím mu umožnila přístup do internetového bankovnictví," upřesnila policejní mluvčí s tím, že ženě poté zmizelo z účtu necelých 37 tisíc korun.

Právě podvody při prodeji zboží jsou nejčastějším způsobem, jak obrat důvěřivé prodejce o peníze. Stačí podat inzerát na některý z internetových bazarů. "Poškozeného kontaktuje podvodník, který se zajímá o koupi zboží. Zašle falešný odkaz na přepravní službu. Odkaz nabádá k vyplnění údajů jak k bankovnímu účtu, tak k platební kartě a podvodník tím získá přístup do internetového bankovnictví poškozeného," popsala Věra Mžiková. V některých případech přijde ještě podvržený požadavek od banky, kterým by měla být poškozenému připsaná na jeho účet částka za prodávané zboží.

Zlatý retrívr Harry Fin Chlupaté štěstí pracuje s českým USAR týmem v zemětřesením postiženém Turecku.
Hlavně aby se z Turecka vrátil zdravý, přeje si chovatelka psího záchranáře

Dalším způsobem, jak podvodníci lákají z důvěřivých lidí přístupy k jejích účtu, je prostřednictvím emailu. Vydávají se například za banku. "Podvodník zašle mail, kde příjemce vyzve k otevření přiloženého odkazu, který má sloužit ke zkvalitnění služeb nebo údržbě. Po otevření odkazu je příjemce nabádán k vyplnění osobních údajů, údajů k platební kartě a k bankovnímu účtu," přiblížila Věra Mžiková. Podvodník se tak opět dostane do internetového bankovnictví příjemce a chová se jako majitel účtu. Z konta si pak může převést peníze nebo si na jméno své oběti sjedná úvěr.

Podvodníci ale útočí také přes SMS. Na mobil odešlou zprávu o údajném přeplatku například za energie, příspěvku na bydlení nebo mohou nabádat k výhodné investici. Zpráva vždy obsahuje odkaz, kam má příjemce vyplnit údaje ke svému účtu. Řada podvedených se setkala také s telefonáty s údajným bankéřem. "Vyvolá obavu, že došlo k napadení bankovního účtu poškozeného a vyzve ho, aby všechny peníze vybral a vložil do kybernetické měny. Po tomto hovoru zatelefonuje další podvodník, tentokrát vystupující jako policista, který předchozí slova podvodníka potvrdí. V případě, že poškozený uvěří, o své peníze většinou přijde," uzavřela mluvčí jindřichohradecké policie.

Policisté radí:
- Při prodeji preferujte osobní předání, bankovní převod nebo dobírku. Nenechte se přesvědčit ke způsobu placení, který neznáte.
- Neposkytujte žádné údaje o své platební kartě. Stačí uvést pouze číslo vašeho účtu a částku, kterou má kupující poslat.
- Přijde-li Vám odkaz s výzvou k platbě nebo zadání citlivých údajů k bankovnímu účtu, buďte obezřetní. Přestože se stránky tváří jako oficiální, většinou se jedná o falešné.
- Nakupujte u prodejců, které znáte. Pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte co nejvíc informací. Vyhledejte si jejich telefonní číslo, e-mail a adresu.
- Uchovejte si e-mailovou, popřípadě SMS komunikaci s prodávajícím.
- Platbu předem provádějte, jen pokud máte jistotu, že je prodejce důvěryhodný.
- Nikdy nevstupujte do svého internetového bankovnictví z odkazu, který Vám byl zaslán neznámou osobou (e-mailem, SMS apod). Vždy zachovejte postup tak, jak jste zvyklí.