Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak určit ztrátu na výdělku podnikatele

České Budějovice – Okresní soud v Písku uložil v roce 2011 panu R. T. zaplatit panu P. 71 690 korun s úrokem z prodlení  náhradou ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti žalobce, který je osobou samostatně výdělečně činnou, od 25. října do 30. listopadu 2004. Vyšel ze zjištění, že panu P. v rozhodném období ušel zisk ze dvou nerealizovaných zakázek, jehož výši zjistil z odborného vyjádření společnosti specializující se na vedení účetnictví, ze znaleckých posudků a z daňových přiznání žalobce. Ztráta na výdělku měla činit minimálně 96.311 Kč. Krajský soud loni v květnu rozhodnutí potvrdil.

27.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto:Foto: Deník/Miroslav Kucej

R. T. podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Namítl mj., že pro stanovení výše náhrady za ztrátu na výdělku je v případě podnikatele třeba poměřovat příjmy  předchozího kalendářního roku, nikoli kalendářního čtvrtletí, jak učinil znalec. Ten prý navíc  nepřípustně vycházel pouze z porovnání příjmů a výdajů. Dovolatel zpochybňuje také věrohodnost svědeckých výpovědí, na nichž soud prvního stupně založil svůj závěr o nerealizovaných obchodních zakázkách žalobce.

NS připomněl, že podle § 445 občanského zákoníku se ztráta na výdělku, k níž došlo při škodě na zdraví, hradí peněžitým důchodem; vychází se přitom z průměrného výdělku poškozeného, kterého před poškozením dosahoval.

Podle § 446 náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti poškozeného činí rozdíl mezi jeho průměrným výdělkem před poškozením a nemocenským.

Hledání průměru

Podle prováděcího nařízení vlády se průměrným výdělkem rozumí průměrný výdělek zjišťovaný podle zvláštního zákona pro pracovněprávní účely. Nelze-li jej takto určit, vychází se z okolností jednotlivého případu, zejména z daňového přiznání. To přenechává soudu, aby v každém jednotlivém případě sám posoudil, jaké „okolnosti jednotlivého případu" jsou pro stanovení průměrného výdělku významné.

Vychází se z částky, kterou by za obvyklých okolností poškozený ze své činnosti získal, s přihlédnutím k nákladům, které by na dosažení těchto výnosů musel vynaložit. Způsob zjišťování výše ušlého zisku podnikatele závisí na skutkových tvrzeních poškozeného, např. o konkrétních smluvních vztazích, které měl pro rozhodnou dobu sjednány, o pravidelně se opakujících obchodních příležitostech, o něž v té době přišel, atd.

Jihočeské soudy podle NS postupovaly v souladu s judikaturou. Nevycházely pouze z údajů za předcházející kalendářní čtvrtletí, ale zohlednily rovněž výdělek za posledních 12 kalendářních měsíců, s přihlédnutím ke zjištění o obchodních zakázkách nerealizovaných z důvodu pracovní neschopnosti žalobce.

Samotná skutková zjištění, včetně věrohodnosti svědeckých výpovědí, v dovolání úspěšně zpochybnit nelze. Totéž platí pro namítanou nesprávnost znaleckého posudku. Závěr soudu nespočívá pouze na něm, nýbrž na řadě dalších důkazů. NS proto dovolání pana R. T. odmítl

25 Cdo 3411/2012

Autor: Vladimír Majer

27.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilec zpřelámal čtyřmetrovou lísku

Ilustrační foto.

Třeboňští házenkáři vyhráli derby v Sezimově Ústí

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Třemošná, Plzeň - Čtyři zápasy v řadě na hřištích soupeřů dokázali vyhrát prvoligoví hokejbalisté jindřichohradeckého Olympu, díky čemuž se rázem vyhoupli až na 7. místo tabulky.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení