Cizinec mířící na hraniční přechod v Halámkách jízdu nezvládl

Do rekreačního domku ležícího asi osm metrů od silnice vjel kamion.
Až do rána trvalo záchranářům, než se podařilo tahač z místa nehody vyprostit a přeložit náklad.

Měl štěstí

O velkém štěstí může hovořit jedenapadesátiletý cizinec za volantem kamionu, který podle včerejší policejní informace vyvázl s lehkým zraněním. V domě, který slouží jako rekreační chalupa, v té době nikdo nepobýval.
„Řidič na rovném úseku nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze vozovky. Na mokrém povrchu začal brzdit za před ním jedoucím autem, kamion dostal smyk a narazil postupně do plotu, plynové přípojky a nakonec do zdi domu,“ uvedl včera pracovník jindřichohradeckého okresního policejního ředitelství Václav Korbel.

Unikal plyn

Protože při nárazu byla poškozena zmíněná plynová přípojka nacházející se přímo pod kamionem a unikal plyn, profesionální hasiči museli vozidlo nejprve vyprostit.
„Nejdříve plynaři provizorně vedení utěsnili, pak bylo nutné přečerpat palivovou nádrž, vyložit náklad z kamionu a poté ho vytáhnout na silnici. Po nás mohli plynaři uzavřít přípojku,“ popsal náročný zásah v pohraničí velitel požární stanice v Jindřichově Hradci Hradci Petr Němeček.

Foto: Deník/ Lenka Novotná

Není to poprvé, kdy kamion v Halámkách havaroval

Dům, do kterého v úterý večer najel kamion, bude potřebovat opravu. Chybí stěna, prohýbá se strop.

Naštěstí se jednalo o rodinný domek sloužící k rekreaci, takže v té domě zde nikdo nebyl. Také místnost, do které kabina vjela, sloužila spíše jako komora.
„Když jsem to večer viděl, tak mi moc dobře nebylo. Každopádně musíme podepřít strop a pak pomalu začít odklízet suť. Poté se uvidí, co dál, zřejmě bude nutné zrenovovat základy a začít s opravou,“ řekl včera bratr majitelky František Opelka z Českých Velenic.
Právě on byl zplnomocněný majitelkou, aby nemovitost nějak zajistil. Uvažoval v tom duchu, že chybějící stěnu zahradí provizorně pletivem a pozamyká ostatní místnosti, aby se dovnitř nemohli dostat žádní zvědavci a rabovat.
Sousedka Libuše Sýkorová, která bydlí o několik desítek metrů dál, tvrdila, že to není první případ, kdy kamion skončil někomu v zahradě. Jim samotným se to nedávno stalo také.
„Já jsem to viděla. Koukala jsem na televizi, zrovna začínal seriál. Pod okny projel kamion a pak se ozvala rána. Vyjdu z baráku a kamion byl nabouraný. Tak jsem volala záchranku. Ani jsem si nemohla vzpomenout na číslo, tak jsem vytočila 112. Ptali se mě na zraněné a tak dál, ale to nebylo poznat,“ popisovala večerní drama Libuše Sýkorová.
Poukazuje na to, že tudy každý jezdí, co to dá. „Máme okna nízko, tak to vidím. A v noci je to ještě horší, rychlost nedodržuje nikdo. Občas zde stávají různě policejní hlídky a měří, ale není to nic platné,“ pokračovala Sýkorová, která je přesvědčená o tom, že řidič za volantem usnul.
Šofér ze Slovenska naštěstí podle policie vyvázl s lehkým zraněním. Při příjezdu hasičů již byl z kabiny venku a ujala se ho záchranka.
Na tahači je předběžně odhadovaná škoda půl milionu, na domku 50 000 a na plynové přípojce 10 000 korun.