V dubnu policista přístroj v hodnotě 62 000 korun při výkonu služby ve Švermově ulici v N. Bystřici u odbočky na fotbalové hřiště ztratil.
„Žena ji našla, dala do auta a ponechala si ji až do poloviny května, kdy byla okolnostmi donucena ji vrátit, neboť se nám podařilo přístroj za pomoci techniky detekovat. I když nakonec škoda nevznikla, za zatajení nálezu hrozí až jeden rok vězení a nebo peněžitý trest,“ uvedl okresní policejní mluvčí Jaroslav Beran.
Někdy se stane, že nálezce věc vrací až se zpožděním. V takových případech se podle Berana posuzují i okolnosti, kvůli kterým nalezenou věc neodkladně neodevzdal.
„Nesmí být úmysl něco si nechat, to rozhodnutí o vrácení musí přijít od nálezce,“ vysvětluje.
Jsou totiž případy, kdy se kolem takového pachatele začne utahovat smyčka, zvyšuje se tlak veřejnosti, hrozí mu odhalení, a proto raději přijde sám. Za beztrestnost lze ale podle Berana považovat pouze situace, kdy se nálezce opravdu rozhodne sám a ne na základě nějakého tlaku zvenčí.
Věci lze odevzdávat buď na služebně Policie ČR, městské policie a nebo na obecních úřadech. Zde nálezy rok čekají na své majitele a poté propadají státu. Ten je buď prodá v dražbě a nebo se postará o jejich likvidaci.