VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Ústavnímu soudu kvůli nesnížení výživného

České Budějovice – Až k Ústavnímu soudu ČR (ÚS) si M. K. stěžoval na krajský soud proto, že změnil rozsudek Okresního soudu v Písku a zamítl jeho návrh na snížení výživného dětí.

25.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Milan Jaroš

Písecký soud v listopadu snížil výživné na tři děti celkem o 1200 korun, protože uzavřel, že na straně otce došlo v důsledku poklesu výdělku ke změně poměrů.  Krajský soud naopak dospěl k závěru, že původně stanovené výživné bylo podhodnoceno a přes snížení výdělku otce odpovídá potřebám dětí i možnostem a schopnostem stěžovatele.

Pan K. s takovým závěrem nesouhlasí. Je přesvědčen, že soudy nepřistupovaly k rodičům dětí při hodnocení jejich majetkových poměrů stejným způsobem. Krajský soud pomíjí, že kvůli chování matky má otec zvýšené výdaje, když splácí hypoteční úvěr, který byl poskytnut oběma rodičům, má další výdaje spojené s placením nájemného a značné výdaje spojené s každodenním dojížděním do svého zaměstnání.

Není co vytýkat

ÚS dospěl k závěru, že jde o návrh zjevně neopodstatněný. Napadené rozhodnutí není vzhledem ke své povaze a  namítaným vadám způsobilé porušit základní práva a svobody stěžovatele.

Soudy se námitkami stěžovatele řádně zabývaly a objasnily, na základě jakých důkazů a úvah dospěly k závěru, že výdělkové možnosti stěžovatele odpovídají výživnému stanovenému v původním rozhodnutí soudu z roku 2012. Přihlédly ke skutečnosti, že potřeby dvou nezletilých dětí a jednoho již zletilého syna vzrostly. Rovněž se dostatečně zabývaly hodnocením výdělkových možností rodičů. Otec, který měl v roce 2013 průměrný příjem 33 763 Kč, mimo výživné na děti ničím nepřispívá. Matka, jejíž průměrný příjem činí 22 871 Kč, vyvažuje vyživovací povinnost osobní péčí. Ponechání výživného v původní výši doporučil i kolizní opatrovník.

Přijatým závěrům obecných soudů nelze z ústavního hlediska nic vytknout, pokračoval ÚS. Neshledal, že by ze strany soudu došlo při hodnocení důkazů a formulování právních závěrů k nerovnému přístupu ke stranám sporu. Nic nesvědčí ani o tom, že by se civilní soudy při rozhodování dopustily libovůle.

Stěžovatel měl možnost uplatnit v řízení u příslušných soudů všechny procesní prostředky k obraně svého práva. Krajský soud rozhodoval v souladu s principy Listiny a jeho rozhodnutí nevybočilo z mezí ústavnosti. Skutečnost, že své rozhodnutí opřel o právní názor, se kterým se stěžovatel neztotožňuje, sama o sobě odůvodněnost ústavní stížnosti nezakládá, uzavřel ÚS a návrh pana K. odmítl. (IV. ÚS 1423/14)

Autor: Vladimír Majer

25.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení