„Značku jsem teď ztratil,“ tvrdil řidič, jeho kamarád měl cizí číslo bez platných dokladů.

„Jen před několika dny totiž policisté skupiny dopravních nehod vypátrali a následně zadrželi dva motorkáře, kteří vyjeli na silnici bez platných registračních značek. Navíc jeden z nich měl 0,83 promile alkoholu v dechu,“ popsal jeden z posledních prohřešků na Prachaticku šéf služby dopravní policie Martin Grožaj s tím, že hladina alkoholu v jeho dechu je blízko stavu vylučující způsobilost. (Hraničním limitem přestupku a trestného činu je jedno promile, pozn. aut.).

Oba muži osedlali stroje s kubaturou 1000 ccm, což jsou jedny z nejsilnějších motorek. Na jedné z nich nebyla registrační značka vůbec. „Já je právě ztratil,“ omlouval prohřešek jeden z nich. Druhý motorkář měl na stroji připevněnou francouzskou poznávací značku, ale bez platných dokladů. „V tomto případě bych se chtěl zasadit o to, aby bylo zahájeno trestní stíhání, neboť případ, kdy motocyklistovi přístroj Dräger ukáže takovou míru alkoholu, považuji za velmi nebezpečný, a hraničí to z bezohledností a drzostí,“ tvrdí Grožaj s tím, že ani chování obou přistižených motorkářů se nedá označit za slušné a pokud by mohl on sám rozhodovat ve správním řízení, tak by se tam právě jejich chování rovněž promítlo a zároveň by se přiklonil právě vinou hladiny alkoholu k horní hranici možností trestu, tedy v případě, že nepůjde o trestný čin. I tak by ale oba řidiči mohli za jízdu bez registrační značky přijít o řidičské průkazy.

Motocyklisté jsou jednou z nejvíce sledovaných skupin řidičů, a to nejen proto, že patří mezi nejzranitelnější článek dopravního provozu. Navíc se podle policistů motorkáři mnohdy neumějí ztotožnit se zákonem a jsou i nebezpeční svému okolí. Řidiče se povedlo zadržet ve spolupráci s městskými strážníky. Na kamerách totiž hlídky vysledovalycelou jízdu obou mužů až do chvíle, kdy zaparkovali a sundali z hlavy helmy.