Devátého února mu z domu utekl kříženec rhodeského ridgebacka a amerického pittbulteriéra.

Potuloval se po obci a večer neočekávaně prokousl stehno paní Jarmily.

28. dubna stejný Atta utekl otvorem v oplocení, povalil jinou sousedku a pokousal jí předloktí, nohu a břicho.

Obviněný zavinění následků popírá. První poškozená původně uvedla, že byla pokousána německým ovčákem, a je prý nemyslitelné, že toho by si v příhraničí někdo spletl. Druhá napadená žena asi Attu vyprovokovala.

Atta pokousal v roce 2006 jiné tři lidi, což bylo řešeno jako přestupek. Pro obdobný útok psa byl majitel šetřen policií i předtím.

Podle soudu pan Ivo odpovídá za zdravotní újmu obou sousedek. Porušil důležitou povinnost danou mu zákonem.„Milost“ Attovi

Státní zástupce navrhoval jako trest i propadnutí jeho psa. Soud ale uzavřel, že v mezidobí pan Ivo pro Attu vybudoval předpisový kotec, a od této formy trestu upustil.

Svědek, který měl Attu dočasně v péči, uvedl, že pes je v přítomnosti pána zcela klidný. Přenáší prý ale na sebe antipatie, které má Ivo k okolí. Vnímá prý jeho přezíravé a arogantní postoje k lidem, jejichž názory jeho pán neuznává.

Pan Ivo se odvolal a u krajského soudu dal onu averzi k sousedům nepokrytě najevo.

Lidé minulosti?

V jejich obci je prý 99 procent zastánců minulého režimu, „strážců hranic“ dodnes věrných KSČ.

Pohraniční přivandrovalci prý nemůžou zkousnout, že on podepsal Chartu. Snaží se ho kriminalizovat. Omezují jeho svobodu, i když se jim snaží být co nejméně na očích. Hanobením jeho osoby vyjadřují svůj obdiv k minulému totalitnímu režimu.

Kvůli šikaně tzv. strážců zákona byl prý i vyhozen z práce, protože si policie pro něho neustále jezdila s tím, že jeho pes se zase toulá, ale nebyla to pravda.

„Situace je pořád horší, před čtrnácti dny na mne a na psa už stříleli, “ řekl pan Ivo.

I krajský soud ale uzavřel, že pan Ivo se dopustil ublížení na zdraví. V rozporu se zákonnými předpisy a vyhláškou obce nezajistil proti volnému pobíhání svého psa. Měl s ním zkušenost, že hrozí nebezpečí, že v takovém případě zvíře někoho napadne.

Trest za to uložený není nepřiměřený, mínil senát.

„Víte vy, co to je 200 hodin obecně prospěšné práce?!“ otázal se řečnicky odsouzený. „V prostředí těch lidí tam u nás?!“

A naznačil, že chce usilovat o spravedlivější rozhodnutí. Nejspíš přes Johna Boka nebo Standy Pence, jak řekl . . .

Více o vývoji kauzy najdete v souvisejících článcích.