Ale když pes není zatoulaný a narychlo je nutné mu najít náhradní ubytování, nastává problém.
Přesvědčil se o tom i provozovatel odchytové služby Ivan Horáček z Chlumu u Třeboně. Na něj se minulý týden v úterý v noci obrátili policisté, aby ubytoval psa.
Jak Deník již v pondělí informoval, policisté ve Štěpánovicích zadrželi muže, který měl být předveden k soudu. Háček byl v tom, že měl u sebe mohutného psa plemene bandog.
Návštěva v poutech
Nikdo v noci nechtěl zvíře převzít, tak se obrátili právě na Ivana Horáčka, který se zároveň zabývá i přípravou a výcvikem psů pro potřeby ozbrojených složek.
„Vyšel jsem jim vstříc, psa ubytoval, ale nebylo nic dořešeného. Neměl jsem v té chvíli v ruce žádný protokol o předání, o stavu psa a podobně a ani žádný kontakt na nikoho. Policisté volali z čísel se skrytou identitou,“ popisuje Ivan Horáček noční návštěvu, kdy muž v poutech vedl do záchytného kotce psa. Psovi se podle jeho slov mohlo něco stát, onemocnět, a pak mohl majitel ještě žádat nějakou náhradu.
„Navíc nebylo ani dořešené, kdo uhradí náklady za pobyt. Podle policie to má být majitel. Ale co když by si pro psa nepřišel? Prý to mám vymáhat soudní cestou,“ naznačuje nezodpovězené otázky Horáček.
Dodává, že v nouzových situacích vypomůže rád, ale chce to legislativně dovyjasnit. Horáček poznamenává, že ten člověk si psa vyzvedl až za dva dny a navíc chtěl platit později.
Šest chycených
„Přece podobný případ se může stát i ne v tak napjaté situaci, onemocní člověk, skončí v nemocnici a doma zůstane bezprizorní pes. A kdo se postará? On se pak vrátí a řekne, že nemá peníze, a co dál? Nebo při nehodě se zraní posádka a okolo auta běhá jejich pes,“ dodává Ivan Horáček.
Letos již má na svém kontě šest odchycených psů, a to nejenom pro samotný městys Chlum u Třeboně, ale i pro okolní obce.
Většinou se snaží najít původního vlastníka anebo náhradní rodinu.
„Všichni mí příbuzní a rodina již mají obsazeno a nějakého psa se ujali. Jinak bych musel shánět místa v útulcích,“ říká Ivan Horáček.
Právě umístění čtvernožců v domovech pro opuštěná zvířata není jenom tak jednoduché.
„Každý útulek má svůj vnitřní řád a záleží, kdo ho provozuje. Například, když je provozovatelem město, může si vymínit, že se budou přijímat pouze zvířata odchycená na jeho území,“ vysvětluje třeboňský vrchní strážník Vladimír Školka.
Obec se podle jeho slov musí postarat o volně pobíhající a nalezená zvířata na území obce.
„Když třeba strážník odchytí psa a najde se někdo, kdo si ho vezme do péče a dodrží přitom další zákony, tak tím obec svou povinnost splní,“ dodává vrchní strážník Vladimír Školka.