Předchozí
1 z 8
Další

Děsivý výstřel ve školce

V souvislosti s událostí, která se minulý týden stala v jedné přerovské mateřské škole, kde policistovi na besedě s dětmi zbraň vystřelila, je možné si připomenout i další případy na jihu Čech. Některé ale neměly dobrý konec.

Mateřská škola ve Dvořákově ulici v Přerově se stala místem, kde policista při neopatrné manipulaci se zbraní během besedy nečekaně vystřelil. Nikomu se naštěstí nic nestalo.Mateřská škola ve Dvořákově ulici v Přerově se stala místem, kde policista při neopatrné manipulaci se zbraní během besedy nečekaně vystřelil. Nikomu se naštěstí nic nestalo.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Mateřská škola ve Dvořákově ulici v Přerově se stala místem, kde policista při neopatrné manipulaci se zbraní během besedy nečekaně vystřelil
Přerov: Policista asi aktivoval zbraň při odchodu, střelba ve školce jitří emoce

Mladý policista se domů nevrátil

2022 - V říjnu loňského roku se odehrála na budějovické policejní služebně. "Po ukončení služby v neděli ráno si mladý policista, při nešťastné manipulaci se služební zbraní, způsobil smrtelné zranění," zněla stručná informace policie.

Černý prapor na obvodním oddělení policie v českobudějovické ulici 28. října.Po nešťastné událostri visel na obvodním oddělení policie v českobudějovické ulici 28. října černý prapor.Zdroj: Deník/Redakce

Ilustrační foto.
V Budějovicích se nešťastnou náhodou zastřelil mladý policista

Co dokáže zbloudilá střela

2017 - Stát se může opravdu všechno. Zbloudilá nebo odražená střela říjnovou neděli 2017 vážně zranila muže na Táborsku. Kulka se mu zaryla do zad ve chvíli, kdy se pohyboval po parcele jednoho domu ve Stoklasné Lhotě. Odkud střela přiletěla? To měli zjistit policisté. Jednou z verzí byla i nedaleká čekanická střelnice.

Střelnice v Táboře-Čekanicích.Střelnice v Táboře-Čekanicích.Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Chvilka nepozornosti na honu

2016 - V místech s větší koncentrací zbraní, třeba na honech, je obezřetnost opravdu na místě. Stačí chvilka nepozornosti. V prosinci 2016 na Jindřichohradecku skončila jedna naháňka postřelením. Na Strmilovsku rána, která vyšla omylem z lovecké kulovnice při naháňce, těžce zranila jiného myslivce. Jak tehdy Deník informoval, podezřelý měl podle policie pravou rukou za zády kontrolovat závěr zbraně, zda je v poloze vybito, přitom patrně z neopatrnosti sáhl na spoušť a došlo k výstřelu. V té době měl mít ale zbraň z bezpečnostních důvodů nenabitou.

Ilustrační foto.Kontroly zbraní. Ilustrační foto.Zdroj: Policie ČR/Hana Millerová

Pistole zůstala na stole. Našlo ji dítě

2014 - K neštěstí je jen krůček v situacích, kde se ke zbraní dostane právě dítě, tak jako tomu bylo v dubnu roku 2014. V jedné obci u Jindřichova Hradce se v domě ozval výstřel a s prostřeleným stehnem se v péči lékařů ocitl nezletilý hoch. Po vsi kolovala verze, že byl chlapec na návštěvě a majitel domu si údajně právě dočistil zbraň a nechal ji ležet na stole. Kluka to zajímalo, vzal ji a střelil se do nohy. Policie Deníku tehdy sdělila, že se prošetřuje míra zavinění dospělé osoby, která měla v držení tuto zbraň. S ohledem na věk poškozeného, ale bližší informace neposkytla.

Ilustrační foto - zbraně.Ilustrační foto.Zdroj: archiv Policie ČR

Zbraň v autě selhala

2012 - Na své třiašedesáté narozeniny nevzpomínal nejlépe muž, který si v listopadu 2012 prostřelil stehno. Stalo se to v Třeboni na parkovišti před prodejnou potravin. "Uvnitř vozidla Škoda Fabia muž manipuloval s příruční taškou, ve které měl uloženou svoji legálně drženou nabitou zbraň. Při manipulaci pravděpodobně došlo k selhání této zbraně, výstřelu a následnému zranění muže. Poškozený si způsobil vstřel v oblasti levého stehna, kdy kulka zůstala ve svalu," popsala tehdejší policejní mluvčí Hana Millerová.

Zbraň, ilustrační fotoIlustrační foto.Zdroj: ČTK/AP

Podomácky vyrobená puška

2008 - Někdy od tragédie oddělí aktéry vypjaté situace jen náhoda. Zbraň selže a nebezpečí je odvrácené. S jedním ze závažných, ale i nejkurióznějších případů se jihočeští balistici setkali v roce 2008. Tehdy 32letý bezdomovec zdržující se v okolí Písku chtěl zastřelit dvojici policistů, kteří mu nesli soudní obsílku. Jak psal Deník, použil k tomu podomácku vyrobenou dvouhlavňovou zbraň sestrojenou z lešenářské trubky. Kriminalistický expert Vladimír Hospodářský našemu Deníku potvrdil, že pistole i amatérsky zhotovené střelivo s náplní ze zbytků zábavní pyrotechniky, hlaviček zápalek a kousků olova byly funkční. Ke smrti policistů tak nedošlo jen díky náhodě.

„Dotyčný sestavil zbraň jen z toho, co našel na smetišti nebo na ulici. Je to primitivní a vyrobené triviálním způsobem, ale fungovalo to. Pistole měla dvě komory, jedna prý měla sloužit na lov zvěře, druhá na četníky. Při útoku na policisty nepochopitelně natahoval jen pravý zápalník, který selhal kvůli špatné konstrukci náboje. Kdyby použil druhý, policisty by pravděpodobně zabil nebo těžce zranil. Snažil se totiž vystřelit z bezprostřední blízkosti," popisuje Vladimír Hospodářský. Když později zbraň testovali experti, bez problémů s ní prostřelili silnou dřevěnou fošnu opatřenou ochranným pryžovým plátem.

Ilustrační foto..Ilustrační foto..Zdroj: DENÍK/Alena Kaňková

Zbraň vypadla z pouzdra 

1998 - Velkou pozornost vzbudil v říjnu 1998 případ, která se stal v Jindřichově Hradci na sídlišti Vajgar. Dílem okamžiku se změnil život mladému muži, který tehdy nakupoval v jedné prodejně potravin. Za ním do obchodu vstoupil policista v civilu. Oba si nakoupili a prodejnu opustili, když v tom se ozval výstřel. Kulka zranila mladého muže na hlavě. A co se stalo? Zbraň policistovi podle vyjádření policie vypadla nešťastnou náhodou z podpažního pouzdra, spadla na betonový povrch chodníku a vystřelila. Událost tehdy odstartovala veřejnou diskuzi o přezbrojení policie.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Alena Kaňková