„To je jeden z aktuálních případů, který jsme řešili. Sousedce se nelíbilo, že si její soused nechává na chodbě postavenou skříň a občas i jízdní kolo. Ona zase ale měla svou skříň ve společném přízemí domu. Hádka vyvrcholila tím, že se sousedé do sebe pustili a my museli případ postoupit ke správnímu řízení, protože se spolu nedokázali dohodnout,“ popisuje.

Doplňuje, že věcí policie není, kdo má co na chodbě, ale případ začne řešit až ve chvíli, kdy si sousedé začnou vyhrožovat újmou na zdraví nebo se napadat.

„K takovýmto vyloženě vyhroceným sousedským sporům vyjíždíme zhruba pětkrát nebo šestkrát do roka,“ říká Luboš Müller.

Ilustrační foto
Objevil v ložnici milence a napadl jej, čeká ho trest

V Třeboni je podle vedoucího třeboňských strážníků Vladimíra Školky podobných sporů v poslední době víc než dřív. „Jezdíme hodně často. Jedním z hlavních problémů společnosti jsou mezilidské vztahy a k tomu patří právě sousedské spory,“ zmínil a dodal, že je kolikrát smutné, co si lidé dokáží vyčítat, co si dokáží dělat. „Kuriozitou určitě je napatlaná klika od dveří marmeládou,“ poznamenal. Špatné mezilidské vztahy mezi seniory v Třeboni dokázaly zajít i k vypuštěným kolům v kolárně.

Řešení je ale podle třeboňského vrchního strážníka složité. „Ani policista, ani soudce, ani správní orgán mezilidské vztahy nedokáže napravit. Padají tam sankce, ale pokud ti dva rozhádaní se nedokáží usmířit a říct si, že budou žít normálně vedle sebe, tak to nikdo nedokáže,“ míní Vladimír Školka.

V Třeboni mají několik míst, kam kvůli sousedským sporům vyjíždějí opakovaně. „Už víme, když se jeden z nich ozve, kam pojedeme a co budeme řešit. Buď je to noční klid nebo špatně zaparkovaný kočárek v kočárkárně nebo je to zanedbaný úklid chodby společných prostor. Důvodů je vždy hromada a spouštěcím mechanismem může být naprostá malichernost,“ upozornil.

Ilustrační foto.
Na souseda se vyzbrojil teleskopickým obuškem

Protože se v případě sousedských sporů jedná o přestupky proti občanskému soužití, řešení je takzvaně návrhové. „To znamená, že do správního řízení to musí podat jeden ze zúčastněných. Nikdo jiný nemůže poznat, jestli někdo z nich byl ublížen na cti. Je to jeden z mála přestupků, který funguje na takzvaný návrh poškozeného,“ vysvětlil Vladimír Školka a dodal, že ale třeboňští strážníci se vždy snaží situaci vyřešit na místě smírem. „Někdy se to podaří, někdy ne,“ říká.

Obdobné spory jako mezi sousedy v bytech či domech řeší strážníci i v zahrádkářských koloniích, kde je kámen úrazu například v užívání společné příjezdové cesty, opravě společného plotu, přesahujících větvích či padajícím ovoci. „Je cítit, že mezilidské vztahy nejsou v dobrém stavu,“ poznamenal vrchní strážník z Třeboně.

Sousedské spory mnohdy navíc vygradují až k trestnému činu. „Tyhle drobnosti často přerostou v situaci, kdy padnou facky nebo rány pěstí, nebo dojde k poškození majetku. Měli jsme i napadení se zraněním. Dá se říct, že někdy se dá spor vyřešit přímo na chodbě, někdy u správního řízení a někdy končí až u soudu,“ uzavřel.