Většinu lidí i na Jindřichohradecku tragická událost v Uherském Brodu, kde vyšinutý střelec zabil osm lidí a potom i sám sebe, hluboce zasáhla.

Zbraně se nekupují jako housky

Že by Česká republika byla zemí, kde je abnormálně snadný přístup ke střelným zbraním, považuje jejich prodejce Jiří Soukup z Jindřichova Hradce za mýtus. Nijak jednoduché prý není ani samotné získání zbrojního průkazu.
„Vše vlastně začíná u ošetřujícího lékaře, který dotyčného dobře zná a musí vystavit potvrzení o jeho zdravotní způsobilosti. Spodní věková hranice je 21 let a každý žadatel musí svým dosavadním způsobem dokázat, že je osoba bezúhonná a spolehlivá. Pak teprve může před zkušebním komisařem skládat zkoušky odborné způsobilosti," vysvětlil obchodník.
Ani když ale zájemce o zbraň celé toto martyrium absolvuje, není vůbec jisté, že zbraň získá.

kolik je na jihu Čech zbraní
„Zbraně se neprodávají jako housky. Pokud chce držitel zbrojního průkazu koupit třeba pistoli či revolver, potřebuje k tomu od policie nákupní povolení, kdy je třeba dokázat, k čemu ji vlastně potřebuje, a jeho platnost je jen půl roku," podotkl Jiří Soukup, podle něhož největší podíl prodaných zbraní ale představují ty lovecké, teprve potom následují ty pro osobní ochranu nebo sportovní účely.
Veškerá evidence zbraní a střeliva je prý navíc zpracovaná v on line systému a vše je naprosto jasně dohledatelné.
„Myslím, že český zákon je v tomto ohledu poměrně vyvážený a funkční a nejde do extrémů. Například ve Velké Británii je dnes problém koupit i vzduchovku, což také není dobře. Pokud bude obyvatelstvo naprosto neozbrojené, také to nic dobrého nepřinese. Pokud by například v té brodské restauraci byl někdo, kdo by u sebe zbraň měl a uměl s ní zacházet, mohlo vše skončit jinak," míní prodejce.

případy, kdy se na veřenosti střílelo a hrozilo zbraní

Petr Pokovba: Přidal bych psychologické vyšetření

Předseda Klubu vojáků v záloze při ÚVS Jindřichův Hradec Petr Pokovba je přesvědčený o tom, že cesta k legálnímu získání zbraně není jednoduchá.
„Mnohokrát jsem o tom přemýšlel i v minulosti. Ke zbrani není snadné se dostat, tedy legálním způsobem. Člověk, aby mohli získat zbrojní průkaz, musí podstoupit zdravotní vyšetření u praktického lékaře, musí projít úspěšně zkouškami, což znamená naučit se spoustu věcí z řady oblastí. Ale ještě k tomu všemu bych k získání zbrojního průkazů zavedl psychologické prohlídky. V současné době, pokud se nejedná o zvlášť agresivního člověka, který by se projevil u praktického lékaře, tak se to nedá poznat. Psychologické vyšetření by alespoň část takových zájemců o zbraň eliminovalo," naznačuje Petr Pokovba.
Poznamenává, že takové vyšetření by bylo finančně náročné, ale kdo má zájem třeba o sportovní střelbu, tak by to stejně investoval.
„V oblasti sportovní střelby už se pohybuji třicet let a za tu dobu jsme nezažil soutěžícího, který by byl aktérem nějakého  hrubého trestného činu," zmínil Petr Pokovba s tím, že po roce 1990 zažilo pořizování zbraní boom. Ale kdo pak nestřílí a zbraň mu leží doma, nemá podle jeho slov ani správné bezpečné návyky.

Co říká psychiatr?

Martina Habrová, psychiatrička z Dačic

Dá se nějak vůbec odhadnout, že se k takové situaci, která se odehrála v Uherském Brodě, schyluje?
„Otázkou je, co za tímto činem ve skutečnosti bylo, kde problém vyvstal. Jestli byl prvotní problém v tom člověku samotném, nebo třeba v rodině. Ani pokud to bylo na základě nějakého psychického problému, i v takovém případě se ale stav pacienta vyvíjí ze dne na den a nelze to zcela předvídat. Navíc v dnešní době, kdy je vše založeno pouze na dobrovolnosti. Zažíváme to denně v praxi, kdy za námi chodí rodiny, příbuzní někoho, kdo má určité problémy. Léčíme třeba i je samotné a nakonec dojdeme k závěru, že prvopočátek potíží není v nich samotných. A dokud dotyčný nepřijde sám a neuzná, že potřebuje léčbu, nedá se vlastně nic dělat. Bohužel je to tak, že k nějakému nařízenému léčení dochází až ve chvíli, kdy takový člověk skutečně spáchá něco závažného, někoho ohrozí."

Existuje nějaké doporučení, jak s takovým člověkem jednat, pokud se ocitneme v nějaké nebezpečné situaci?
„Obecně se doporučuje klidné jednání, ale i tak většinou k nějakému incidentu dojde, a to i v případě, že vyjednávání vede profesionál, jako v Uherském Brodě."