Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidátor porušil povinnosti

České Budějovice, Kardašova Řečice – Krajský soud v pondělí zamítl odvolání ing. V. H. proti odsouzení na čtyři měsíce podmíněně na rok za porušování povinnosti při správě cizího majetku.

24.1.2012
SDÍLEJ:

Budova Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto. Foto: Deník/Lenka Novotná

Jako likvidátor obchodní společnosti z K. Řečice uzavřel za společnost nevýhodné dohody o provedení zbytečné práce se společníky a jedním zaměstnancem k „zajištění likvidace firmy“ za vysoké odměny(www.ceskobudejovicky.denik.cz 11. září 2011). Následně byly nároky vzniklé z dohod zaúčtovány jako zápočet pohledávek další společnosti, kterou společníci likvidované firmy založili, z titulu poskytnutých půjček. Tím ing. H. způsobil likvidované společnosti škodu 957 000 Kč.

V listopadu 2009 mu soud za to uložil deset měsíců podmíněně, krajský soud ho ale obžaloby zprostil. Vyloučil úmyslné zavinění obžalovaného i ve formě hrubé nedbalosti. Smlouvy byly iniciovány společníky, kteří ho ujišťovali o kladném výsledku likvidace, a on předpokládal, že mu budou výsledky dohodnuté činnosti předloženy a on případně dá pokyn k výplatě odměn.

Nejvyšší státní zástupkyně podala dovolání. Připomněla, že znalec dohodnutou odměnu označil za neadekvátní a sám odvedenou práci ohodnotil na 12 000 Kč. Krajskému soudu vytkla, že akceptoval obhajobu společníků, že si formou uzavřených dohod fakticky rozdělili likvidační zůstatek, k čemuž by jako statutární orgány stejně byli oprávněni. Do skončení likvidace nebyl žádný z nich oprávněn odčerpat prostředky z majetku společnosti, řekla žalobkyně. Dle ní likvidátor jednal hrubě nedbale. Jako zkušený ekonom lehkovážně spoléhal na nejistou skutečnost v budoucnosti, tj., že společnost bude zlikvidována se zůstatkem, o nějž se společníci rozdělí.

Obhájce opakoval, že jeho mandant jako likvidátor měl kontrolu nad výplatou odměn z dohod. Jestliže byly uhrazeny formou zápočtů, stalo se tak prý nezávisle na něm deliktním jednáním jiné osoby.

NS oba jihočeské rozsudky zrušil. Z důkazů podle něj vyplývá, že společníci delší dobu odstraňovali majetek společnosti zjevně při vědomí závazku, který reálně hrozil z probíhajícího soudu o porušení patentového práva v cizině, a který nakonec dosáhl téměř půl milionu eur. V postavení likvidátora obviněný tedy nepostupoval s nejmenší, natož s potřebnou, mírou opatrnosti, řekl NS. Věc vrátil soudu v J. Hradci a ten rozhodl, jak uvádíme v úvodu.

Státní zástupce se odvolal a navrhl uložit ing. H. i zákaz činnosti. Obžalovaný uvedl, že se necítí vinen. Jeho obhájce kritizoval závěry NS; uzavřené smlouvy se společníky byly neplatné, jejich podpisem obviněný nemohl způsobit žádnou škodu. Civilní soudy pravomocně konstatovaly, že škoda způsobena nebyla.

Krajský soud pak včera obě odvolání zamítl. Škoda ve věci způsobena byla, i zápočty došlo ke ztenčení majetku společnosti. V úvahách o vině i trestu se krajský soud ztotožnil se závěry první instance. Rozhodnutí je tak pravomocné.

Autor: Vladimír Majer

24.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Ilustrační foto

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení