Uznal ho vinným pokračujícím trestným činem loupeže se způsobením značné škody.

Kromě trestu vězení také musí nahradit poškozené peněžní instituci 50.280 korun a pojišťovně 818.132 Kč. Zbývajících 990.000 korun z lupu bylo zajištěno při jeho zadržení.


Dvakrát maskován

Pavel Hrubý přepadl 23. dubna 2008 kolem 16.30 v masce čerta a s maketou plastikové střelné zbraně pobočku České spořitelny v Nové Včelnici. Pokladní donutil k vydání 416.012 korun.

Stejnou pobočku přepadl 28. listopadu zhruba ve stejném čase opět, tentokrát s maskou holohlavého muže. Stejným pokladním přikázal ulehnout na zem a poté vydat peníze. Odnesl si 1,442.400 Kč.

Při odchodu řekl, že do osmnácti hodin ženy nesmí volat policii, jinak prý bude zle. V té souvislosti uvedl údaje o bydlišti jedné z přepadených.

V přípravném řízení doznal druhý skutek, u hlavního líčení i první. Korespondovalo to i s dalšími důkazy proti němu.

K okolnosti užití makety pistolky obžalovaným předseda senátu poznamenal, že nejsou podstatné vlastnosti zbraně, ale to, zda ji pachatel užil vědomím, že jde o prostředek způsobilý vyvolat v přepadeném obavu. Svědkyně v daném případě potvrdily, že se ve strachu podrobily jeho výhrůžkám.
Kolik za to?

V odůvodnění rozhodnutí se předseda senátu ztotožnil s názorem obhájce Mgr. Petra Wölfla, že nejtěžší nebylo zjistit skutkový stav a kvalifikaci jednání obžalovaného, ale posoudit otázku trestu.

Za polehčující okolnost soud přiznal Pavlu Hrubému dosavadní bezúhonnost, řádné starání se o tři děti, užití toliko plastikové zbraně a jeho doznání. Zato jeho vysvětlování, že k činu byl donucen svou tíživou finanční situací, když nezvládal platit své dluhy, soud neakceptoval.

„To jeho jednání nemůže ospravedlnit, to nemůže snížit společenskou nebezpečnost skutku,“ uvedl předseda senátu. „Kdyby každý občan řešil své dluhy trestnou činností, společnost by přestala fungovat…“

Obviněnému pak přitěžuje, že spáchal dva skutky, hrubší jednání při druhém útoku, výše škody a způsobení psychického otřesu přepadeným pokladním. „Ty nemohly vědět, že zbraň není schopna střelby,“ dodal předseda.

V rozmezí odnětí svobody na pět až dvanáct let soud Pavlu Hrubému uložil šest a půl roku.

Návrh obhajoby na trest pod sazbou soud neakceptoval. „Účelem trestu je působit i na ostatní potenciální pachatele,“ vysvětlil předseda senátu. „Vzhledem k osobním charakteristikám obžalovaného a jeho přístupu během hlavního líčení jsme ale pro výkon jeho trestu zvolili mírnější typ věznice.“

Nad rámec rozsudku pak k obžalovanému řekl: „Řešení problémů, ke kterému jste přistoupil, bylo tragické nejen ve vztahu k vám, koneckonců šlo o vaše osobní rozhodnutí. Negativně ale dopadlo i na život vašich dětí. Jak se s tím vyrovnáte, bude otázka vašeho svědomí. Každopádně k této okolnosti nemohl přihlížet soud při vážení výše trestu. To, co můžete způsobit, jste měl vážit vy před svými činy…“

Rozsudek není v právní moci.