Mladší z dvojice pachatelů prchal šest kilometrů, ale psovod se psem se nedali ošálit.


Dva zloději ve věku 31 a 35 let se v sobotu večer zaměřili na zahrádkářskou kolonii u Nového rybníka v Kaplici. Kamenem rozbili skla oken tří chat. Vlezli dovnitř a sebrali tam potraviny, alkohol a rádio.

„Ukradené věci byly v hodnotě 550 korun, ale rozbitím oken způsobili škodu za 3200 korun,“ sdělila mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková.

Jenže zlodějům lup nevyšel. Čáru přes rozpočet jim totiž udělal majitel jedné z chatek, který přijel svou zahradu zkontrolovat.
Jakmile našel rozbité okno, okamžitě zavolal policii.

„Policisté po příjezdu začali ohledávat místo činu v širším záběru. Vykradených chat bylo více,“ líčil včera Jiří Kalina, vrchní inspektor Obvodního oddělení Policie ČR Kaplice.

„Nedaleko objevili dva muže, kteří se při spatření policistů dali na útěk.“
Muži zákona se jali prchající pronásledovat. Staršího muže dostihli zhruba po kilometru, druhý jim utekl.

Vyžádali si proto na pomoc psovoda se psem. Po stopách ve sněhu se vydal Linhart Hůrka se služebním psem Hornym.

„Chytil pach asi kilometr od Kaplice. Muž utekl směrem ke kaplickému nádraží. Nadběhli jsme mu. Našli jsme místo jeho úkrytu v roklině, kde se schovával před policejní hlídkou a majiteli chaty a když se situace trochu uklidnila, pokračoval dál přes pole a les. Dělal různé kličky a vracečky, aby zmátl pronásledovatele. I bundu si obrátil naruby na bílou kožešinovou podšívku, aby splýval se sněhem. Po několika kilometrech stopa končila v Hubenově, ale pes naznačil směr úprku,“ vyprávěl.

Pes v akci na E55

Policisté se psem se vydali k silnici E55, po níž naštěstí zrovna jelo auto s kriminalistickým technikem.

Ten si vzpomněl, že na kaplickém nádraží nějakého chodce potkal. Policisté i se psy nasedli do auta a jeli na nádraží.

„Tam jsme hledaného uviděli, jak se prochází kolem silnice směrem na Český Krumlov. Bundu už měl zase obrácenou na líc, popis seděl. Muž se hned přiznal,“ řekl Linhart Hůrka.

Policisté zloděje prohledali, zda u sebe nemají zbraň. Převezli je do policejní cely v Kaplici. Starší muž, který toho má na kontě už více, a byl proto celostátně hledaný, putoval rovnou do vězení.

„Oběma bylo sděleno podezření z trestných činů krádeže vloupáním a porušování domovní svobody, spáchané formou spolupachatelství,“ doplnila Hončíková.