Lebka, kterou našli minulý týden noví majitelé na svém pozemku v Měšicích zabalenou v igelitovém pytli, je podle předběžného odhadu odborníků asi dvacet let stará. Táborští kriminalisté čekají na konečné oficiální stanovisko. Stále však prověřují, zda nález nesouvisí s trestným činem.

„Lebku zatím zkoumají odborníci pražského kriminalistického ústavu. Oficiální zprávu čekáme nejdřív za měsíc. Podle předběžných odhadů je však lebka více než dvacet let stará a převážnou dobu ležela v hrobě,“ uvedl mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Občas se stává, že kosterní ostatky se na různých navážkách najdou. Nález celé lidské lebky je však velmi výjimečný. „Za posledních pět let nepamatuji, že bychom se s podobným případem setkali,“ potvrdil Doubek.

Záhadou také zůstává, jak se lebka na zahradu v Měšicích dostala. Hrobaři mají povinnost podle zákona o nakládání s lidskými ostatky, ponechat je v hrobě.

„Z hrobu by se za žádných okolnosti dostat neměla. Na našich táborských hřbitovech je stanovena tlecí doba deset let. Po jejím uplynutí musí ale ostatky zůstat na dně hrobu,“ informoval Martin Říha z táborských technických služeb.

Jsou však případy, že si lidé na vykopání hrobu najmou soukromého hrobníka. Pak je velmi obtížné ohlídat, jak se s ostatky naloží.

Dostat na povrch by se neměly ani z hrobu, ze kterého nikdo neplatí poplatek. „Když někdo přestane tuto povinnost plnit, dáme po předchozím upozornění původních majitelů hrobové místo k dalšímu pronajmutí. I tady ale platí, že ostatky musí zůstat v hrobě,“ dodal Říha.

Na některých hřbitovech už funguje služba hromadného hrobu, kde mohou skončit ostatky, které ve svém hrobě nový nájemce už nechce. V Táboře se však o jeho zřízení teprve uvažuje.