Podle policejní mluvčí Lenky Krausové se incident stal v pondělí 
v jedné obci na Jindřichohradecku. „Starší muž měl v pondělí k večeru pod vlivem alkoholu vytáhnout na mladšího plynovou zbraň a vyhrožovat mu ublížením na zdraví," uvedla.

Třeboňští policisté nyní šestašedesátiletého muže podezírají ze spáchání trestného činu nebezpečné vyhrožování a do dvou týdnů by měl podle Lenky Krausové podezřelý stanout před soudem 
a ze svého alkoholového ataku se zpovídat.

Podobný případ ve spojení s alkoholem se stal nedávno 
i v Českých Velenicích, kde 
v jednom z barů cizinec s ostře nabitou zbraní ohrožoval personál. Zbraň obrátil proti dvěma barmankám, kterých se zastali přítomní hosté a odzbrojili ho. Výtržník nadýchal přes dvě promile.
Právě alkohol, který zvyšuje emoce, představuje 
v kombinaci se zbraní nebezpečí. Jak přirovnává Jaroslav Beran, předseda Základní organizace AVZO Břeskáč v Dolním Skrýchově, která provozuje sportovní střelnici, alkohol a manipulace se zbraní jsou srovnatelné s řízením auta v opilosti.

„V obou případech mohou být následky tragické. Odpovědnost člověka je u řízení 
i u zbraně vymezena způsobilostí člověka. A pokud je pod vlivem návykové látky, tak rostou emoce, padají sociální zábrany, odpovědnost a člověk je odvážnější a následky mohou být fatální," říká Jaroslav Beran. 

Na střelnici se podle  Jaroslava Berana kvůli bezpečnosti všech důsledně dodržuje striktní zákaz konzumace alkoholu jak v době držení zbraně a manipulace s ní, tak i v době, kdy je v dosahu.

Zrovna tak třeba policie provádí namátkové kontroly myslivců před započetím honu a jednou z věcí, které muži zákona sledují, je právě dodržování zákazu konzumace alkoholu lovců.

Člověk pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek je podle zákona nezpůsobilý k manipulaci se zbraněmi.

Hrozby se zbraní v ruce:

červenec 2014 – v Českých Velenicích se mladý muž snažil zjednat střelbou z plynové pistole noční klid, ukázalo se, že byl pod vlivem alkoholu

duben 2014 – po posilnění alkoholem vyčítal muž v Chlumu u Třeboně provozovateli hospody neshody s jeho rodinou. Vyhrožoval, že mu zastřelí psa. A následně hrozil zbraní i dalším hostům

listopad 2013 – po slovní rozepři u stolu v českovelenické hospodě řekl útočník poškozenému, aby s ním šel. Když se ten zvedl ze židle, agresor vytáhl zbraň „Flobert Court" a namířil mu na hrudník. Pachatel nadýchal 2,4 promile alkoholu