Ačkoli bezpečnostní náramek má sloužit především v případech, kdy jde o zdraví, strážníci městské policie vyrážejí rychle na pomoc, i když uživatelé služby zápasí s jiným druhem problému. Jen minulý týden se alarm na služebně rozezněl třikrát. O co šlo, přibližuje za městskou policii Petr Zámek.

„V pondělí 11. prosince 2023 v dopoledním čase hlídka zasahovala u seniorky z třeboňského sídliště Hliník, která doma upadla a nemohla se sama zvednout ze země. Paní měla oteklou a silně bolestivou nohu, takže městská policie zajistila příjezd rychlé záchranné zdravotnické služby a zdravotníkům asistovala při přemístění pacientky do sanitky," popisuje první ze zásahů, které zpravidla začínají stiskem tlačítka na náramku seniora.

Městská policie Třeboň. Ilustrační foto.
Na lince 156: Strážníci vytáhli z nesnází za jediný týden hned tři seniorky

V takovém případě se aktivuje hovor s operátorem městské policie přes hlasitý odposlech, a ten většinou za klientem posílá adekvátní pomoc. To platilo i ve středu 13. prosince odpoledne, kdy touto cestou požádala seniorka, rovněž z Třeboně, o příjezd hlídky městské policie. „Ta zjistila, že paní je sice nezraněna, ale stěžuje si na nevolnost, bolest hlavy a celkovou slabost. Proto strážníci přivolali zdravotníky, kteří rozhodli o převezení paní do nemocnice," vypráví Petr Zámek.

Ne vždy je ale potřeba sanitka, jak dokládá událost z pátku 15. prosince. „Kolem desáté hodiny se hlídka Městské policie Třeboň dostavila k seniorce, která požádala o pomoc při odemknutí zatuhlého zámku na dveřích svého bytu. Zámek šel opravdu ztuha, a tak hlídka po odemknutí ještě použila mazadlo a ztuhlý chod zámku tím uvolnila. V tomto případě sice nešlo o zdraví, ale i tak byla pomoc hlídky díky bezpečnostnímu náramku rychlá a účinná," uzavírá.