Trochu atypický je případ internetového podvodu, který nyní řeší jindřichohradečtí policisté. Týká se totiž nákupu traktoru přes internet. Podle mluvčí Hany Millerové si poškozený objednal přes inzerát na internetovém portále traktor s čelním nakladačem. E-mailem ho kontaktovala osoba z Maďarska vystupující pod jménem Lázslo Kovács. Osoba ho požádala o zaslání částky kolem 80 tisíc korun na bankovní účet do Budapešti jako zálohu na koupi a transport traktoru do České republiky. Pak zaplatil ještě dalších 14 tisíc, ale stroj zatím neviděl a nikdo s ním nekomunikuje.

„V této době je riziko, že lidé něco objednají přes internet a buď jim přijde jiná věc a nebo nic, větší. Nejčastěji se jedná o drobnější elektroniku, jako jsou mobily a podobně," říká Hana Millerová.

Letos však policisté již řešili i případ, kdy si muž přes web objednal volkswagen a přišel o téměř 70 tisíc. A před rokem další nic netušící poškozený podlehl nabídce osobního automobilu Audi Q5 za 17700 Eur. Neznámý pachatel z něho vylákal zálohu 8850 Eur, tedy v přepočtu 238 950 korun. Peníze zaslal na účet neznámého inzerenta u banky ve Velké Británii a firma už neviděla ani peníze, ani auto.
Mezi ty, kdo dnes využívá nákupů v pohodlí domova, patří i Miroslava Strouhalová: „Vybírám přes internet zajímavé dárky, které nejsou běžně v obchodech. Někdy se dá i hodně ušetřit. Hodně v tomto směru dám na doporučení známých."

Policejní mluvčí Hana Millerová zdůrazňuje, že by lidé měli být opatrní, využívat osvědčené internetové obchody, sledovat reference a spokojenost ostatních uživatelů.

„Daleko větší riziko je u soukromých inzerentů. Nemělo by se platit dopředu, ale až po převzetí zásilky," radí Hana Millerová.

Další podvody na internetu

– zástupce čínské obchodní společnosti zaslal poškozené e-mail s nabídkou kosmetických potřeb, žena zaplatila přes 163 tisíc, ale kosmetiku nedostala a peníze skončily kdesi v Jihoafrické republice
- místo objednaného foťáku z internetového portálu dostala žena jen krabice