Například v lesním porostu nazývaném Grünwald mezi Rodvínovem a Matějovcem neznámý pachatel odcizil 23 kubíků vytěženého palivového dříví. Krádeží dvoumetrových polen vznikla firmě škoda za  nejméně  27 tisíc korun. Na vlas stejná je i krádež ze tří skládek v katastru Bílé u Číměře na Novobystřicku. V tomto teritoriu se zlodějům asi líbí, protože jsou hlášené dva čerstvé případy také ze Sedla. Zde dřevorubec v cizím lese nejprve sám kácel 
a pak hned kradl.

Podle policejní mluvčí Hany Millerové je prevence proti podobným krádežím velice složitá a téměř neúčinná. „Dřevo je většinou někde uskladněné na odlehlém místě, a to nejde spolehlivě ohlídat," míní Hana Millerová.
Někde jdou majitelé lesů cestou instalování závor na příjezdové cesty, což by mohla být poměrně účinná zbraň, protože pro dřevo může zloděj jedině vozem.

Má to však své ale. Jak říká jednatel společnosti Městské lesy Dačice Kamil Kupec, závory lze aplikovat tam, kde jsou velké lesní celky s jedním majitelem. Jakmile je víc vlastníků, tak nastává problém, a už to dost dobře nejde," vysvětluje Kamil Kupec a dodává, že jedinou obranou je nenechávat dřevo po vytěžení dlouho v lese a co nejdříve ho odvážet.

Bohužel, vzhledem ke stoupajícím cenám energií je před zimou nasnadě, že krádeží dřeva může přibývat. Zdražilo se i palivové dříví a tak si vykukové počkají, až si ho někdo jiný připraví. „Topení dřevem je pořád nejlevnější, ale člověk se musí otáčet, aby si udělal zásobu. A ne každý to je ochoten absolvovat," míní chalupník u Hradce.