Ladislav Bandy (42) odešel v pátek od krajského soudu na devět let do věznice se zvýšenou ostrahou. Trest mu uložil Okresní soud v Prachaticích za loupež, které se dopustil jako zvlášť nebezpečný recidivista. Z výkonu předcházejícího sedmiletého trestu za obdobný skutek byl totiž propuštěn 21. prosince 2006.

Jeho odvolání krajský soud zamítl. Stejně jako jeho spolupachatelům Pavlu Oračkovi (29) a Zdence Moflárové (27). Oračko jde do věznice s ostrahou na tři a půl roku, Moflárová na dva a půl.

Přerušená služba

Podle soudu obžalovaní přijeli loni na silvestra odpoledne na parkoviště u Zátoně, kde zablokovali Ford Mondeo 60le〜tého německého občana.

Ten si přijel do Čech užít. 25letou prostitutku měl na sedadle spolujezdce.

Bandy k fordu přistoupil s vyhazovacím nožem v ruce a řidiči řekl, že slečně je šestnáct a s tak mladou se to v Čechách nesmí. Pokud jim prý nezaplatí pokutu tisíc eur, rozbijí mu auto.

Když klient naznačil, že by peníze musel vybrat na pumpě nebo v kasinu, Bandy mu přikázal, aby přesedl k nim do vozu. Všichni odjeli do Volar.

Řidička měla Němci říct, aby nedělal těžkosti, jinak že se domů těžko vrátí.

Jak poškozený řekl, chtěl se dostat někam, kde by mohl spíš očekávat pomoc.

Ve Volarech ho chlapi doprovodili k bankomatu. Ten jim tam řekl, že zapomněl kartu v autě, kde má i hotovost, a že jim zaplatí tam.

Kamera zachytila, že mužům podal ruku. Jak později řekl, chtěl je tak ujistit, že jim ty peníze opravdu dá.

Podle soudu pak ale využil jejich nepozornosti, utekl a pak zavolal policii. Obžalovaní odjeli na ono parkoviště sami. Bandy rozbil heverem okénko fordu a s Oračkem vůz prohledali. Peníze ani kartu nenašli.

Prý nedorozumění

Obvinění se k takto popsanému skutku neměli.

Ladislav Bandy mínil, že jde zřejmě o nedorozumění. Kdyby Němec uměl česky, pochopil by, že po něm nic nechtěli. Domnívali se prý, že v tom jeho autě je jejich známá, kterou hledal táta. Když se pak do vozu podíval, zjistil, že tam sedí jiná známá.

Jak se k ní přes řidiče natahoval s dotazem, co tam dělá, měl v ruce zrovna štípačky na nehty s malým zavřeným nožíkem jako přívěskem.

Chtěla jet s nimi, ale až jí prý ten Němec zaplatí tisíc korun za poskytnutou službu. Klient ty peníze chtěl vybrat z bankomatu. Své auto proto zamkl a jel s nimi. Z místa pak utekl.

„Jeho“ prostitutka v první výpovědi vylíčila událost shodně jako poškozený. Bandy prý klientovi na parkovišti řekl, že je policista, a chtěl ty peníze. Zákazník ji prý dokonce požádal, aby mu vrátila dvacet eur zálohy, které jí předtím dal.

Svědkyně také uvedla, že Bandy vytáhl z kapsy nůž.

Později výpověď zásadně změnila. Bandymu prý řekla, že jí Němec nezaplatil, a poprosila ho, aby je odvezl k tomu bankomatu. Poprvé prý neřekla pravdu, ten poškozený jí prý dokonce zaplatil 400 eur, aby vypovídala jako on.

Okresní soud měl za pravdivou její první výpověď, podloženou dalšími důkazy, a obžalované uznal vinnými. Obhajoba pochybovala, že šlo o loupež, možné jsou i jiné varianty. Třeba že to bylo zmiňované nedorozumění při jazykové bariéře.

Nezdá se prý, že by se poškozený bál o život a zdraví. I záběry na kameře naznačují, že atmosféra byla jiná než při loupeži. Bandy by pak rozhodně neměl být postihován jako zvlášť nebezpečný recidivista – předchozího skutku se dopustil před deseti lety

Tezi obhajoby o možnosti jiného průběhu události odmítl státní zástupce.

„Je třeba vždy posuzovat, zda taková nabízená alternativní varianta není jen modelová, konspirativní či nadpřirozená, a okresní soud opodstatněně uzavřel, že v dané věci výklad obhajoby do reálného světa nepatří,“ řekl.

Řeč nože

Ladislav Bandy závěrem ujistil, že neměl žádný důvod připravit Němce o peníze nebo mu ublížit. To by udělal na parkovišti a nevezl by ho do města, padesát metrů od policie. U bankomatu mu prý muž nabízel peníze, které vytáhl ze zadní kapsy, ale on je odmítl, že s tím nemá nic společného .

Krajský soud v pátek odvolání trojice zamítl. Její tvrzení o události označil za nesmyslné, nelogické, nereálné.

Soud odmítl naznačovanou jazykovou bariéru. „Noži porozumí každý, a porozuměl mu i poškozený,“ poznamenal předseda senátu. „Pohrůžka násilím zafungovala.“

Okresní soud podle něho citlivě zvážil podíl každého z obžalovaných na činu. „Všichni jste ale věděli, o co jde,“ dodal předseda senátu.

Bandy je podle krajského soudu typickým zvlášť nebezpečným recidivistou. „Uložený trest můžeme vnímat jako velmi shovívavý,“ uzavřel.

Rozhodnutí je pravomocné.