Ten ho uznal vinným, že barmana v jednom z pelhřimovských barů bodnul nožem s úmyslem zmocnit se tržby.

Proti verdiktu soudu se obhajoba na místě v plném rozsahu odvolala, žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

„Soud přihlížel k tomu, že obžalovaný v přípravném řízení jako motiv svého činu uvedl získání peněz. Svou výpověď pozměnil až během hlavního líčení tvrzením, že to není pravda, ale že tato verze se mu zdála nejvěrohodnější. V protokolu také podrobně svůj čin popisuje, poté vše zapomněl. Soud nemá důvod věřit změnám, ty už byly účelové,“ řekl v odůvodnění trestu předseda senátu Zdeněk Kučera.

To, že Šanda ke zraněnému Petru Oravcovi zavolal do baru odbornou pomoc, mu vyneslo trest zcela na spodní hranici. Za loupež mohl ve vězení strávit až 12 let.

Obhájci Martina Šandy ale motiv chybí. I když měl jeho klient dluhy, nic podle něj nenasvědčuje tomu, že svým ozbrojeným útokem chtěl získat peníze. Ty si totiž z baru neodnesl. „Takže motiv bude asi jiný, to ale nedokáže (klient) vysvětlit. Nechtěl mu ani ublížit, ještě před bodnutím se poškozenému omlouval, šlo tedy o zkrat. Není proto prokázán ani motiv, ani snaha ublížit,“ sdělil obhájce v závěrečné řeči, v níž žádal nižší klasifikaci trestného činu. Pak by se sazba pohybovala v rozmezí od dvou do osmi let.

Závěrečného slova využil dnes i Šanda, který se směrem do publika, kde seděl poškozený Oravec, znovu omlouval. „Mrzí mne to,“ řekl Petru Oravcovi.

Podle státní zástupkyně Libuše Pospíšilové ale nenastal důvod ke změně klasifikace činu. „Chtěl peníze na dluhy, a protože se bál reakce barmana, bodnul. Za svůj čin je odpovědný, v době jeho spáchání netrpěl žádnou duševní chorobou,“ zdůvodnila. Dokonce upozornila, že i částečná změna výpovědi Oravce, kterou ale soudce Kučera považuje jen za doplnění, by mohla obžalovanému uškodit. „Věrohodnost poškozeného je otázkou, neboť na místě činu byli jen oni dva, a opilí,“ dodala.


Březen 2008

Po celonočním popíjení v různých pelhřimovských zařízení se Šanda nad ránem v polovině loňského března zastavil u kamaráda v Exkalibaru. Sedl si k němu na bar a dal si nalít další alkohol. Ráno barman Oravec všechny hosty vyhodil a v baru zůstal sám se Šandou. V zadní místnosti mu Šanda na rovinu řekl, že udělá něco, za co se mu omlouvá. Bodnul ho nožem do břicha. Dnes tvrdí, že neví proč. U Oravce měl zhruba sedmitisícový dluh, další peníze dlužil finanční společnosti. Oravec říká, že by mu půjčil další peníze, ale on je nežádal. Místo toho ho bodnul nožem. S ohledem na dlouholeté kamarádství navrhnul, že útok svedou na neznámého pachatele. Dlouho lhát ale nedokázali.