VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Znásilnil vlastní nezletilou neteř?

České Budějovice - Až do konce minulého roku vedl pan Radim (28) život vcelku nenápadný, konfekční. V poslední době dělal hlídačinu, jako koníčka choval psy, ale taky je dokázal zanedbávat.

18.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Občas popil pivo, střídal auta a tu a tam vyvedl nějakou drobnou lumpárničkou, jako třeba řídil motorové vozidlo bez oprávnění a přes zákaz. Jedni říkali, že byl v pohodě, druzí, že se nechal vytočit, vymýšlel si, hrál „bedny“ a nevracel půjčky – zkrátka normálka.

A pak, dle obžaloby 2. ledna v podvečer, měl v pronajatém domku v areálu na okraji Českých Budějovic znásilnit svou nezletilou neteř…S prodlením

Matka poškozené, jeho sestra, se o události dozvěděla od své druhé dcery, které se dívka po delším čase svěřila, že „jí to strýček udělal“.

Samotná poškozená jí pak s pláčem měla popsat, jak to bylo. „Nikdy mi nelhala, jsem stoprocentně přesvědčená, že říká pravdu,“ uvedla matka jako svědkyně ve čtvrtek před krajským soudem.

K dotazům uvedla, že chování dívky se tehdy změnilo hlavně v tom, že „zalézala do pokoje“ a přestávala jíst. „Od té doby, co to řekla, mne víc vyhledává,“ dodala matka. Prý ji dcera utěšuje, že na to zapomenou. „Má ale za nespravedlivé, že má obviněný advokátku, která ho hájí,“ dodala. Po výpovědi se na chodbě soudu rozplakala.

Sestra poškozené, sama ještě žákyně základní školy, jako svědkyně plakala už v jednací síni. Jak podrobněji uvedla v přípravném řízení, byla tehdy venčit a krmit strýcovy psy spolu se sestrou. Když s jedním psem odešla, strýc se se sestrou zamknul. Když znovu vyšli, nic na sestře nepozorovala. Až dlouho po tom za ní přišla, že jí chce něco říct, ale aby to nepověděla mamce, a pak se jí svěřila. „Když u toho začala plakat, už jsem jí to uvěřila,“ řekla svědkyně. „Nikdy jsem jí nebyla tak blízká, aby mě držela za ruku, takhle brečela a svěřovala se,“ dodala na policii. Sestru označila za „takovou přírodní holku“. Od události u nich doma strýc nebyl.

Pan Radim se k výpovědím svých příbuzných u soudu nevyjadřoval. Jako obviněný znásilnění popřel. Má prý s příbuznými dobré vztahy, neví, proč proti němu takto vypovídají. Docházel k nim do rodiny, sestřiny holky prý za ním občas byly za psy, ale nic špatného tam s nimi neprováděl. Žádný problém s nimi neměl. Údajně poškozená je taková „svoje“, dupne si a co chce, to dostane, „té se člověk nezavděčí“. Někdy se s ní pošťuchoval, byla „oprsklá“ a hrála si na boxera, tak s ní jako soupeřil…Očima znalců

Znalkyně gynekoložka konstatovala, že zpráva o dívčině vyšetření po oznámení události, tedy 49 dnů po údajném činu, je pro potřeby trestního řízení nehodnotitelná.

Podle znalce psychologa má obviněný nižší schopnost předvídat dopady svých činů. Jeho rozhodnutí jsou mnohdy ukvapená, je méně obratný v sociálních situacích. „Jsou u něho přítomny pocity, že se stalo něco, co se stát nemělo, což může být chápáno jako lítost,“ naznačil znalec. „Pokud by se uvedeného činu dopustil, motivace by byla dána selháním schopnosti emoční regulace, neovládnutím psychické, či v tomto případě spíš biologické, potřeby,“ dodal psycholog.

Poškozená dívka podle psycholožky nemá sklon k fabulacím, nebyla u ní registrována výrazná mstivost, pro věrohodnost její výpovědi svědčí mj. její konstantnost, reprodukce konverzace a kontraakcí, exaktní popis detailů skutku, který nedramatizuje. Projevila se u ní posttraumatická stresová porucha. Totéž konstatovala psychiatrička. Tato duševní porucha je u dívky plně rozvinuta. Vznikla v přímé příčinné souvislosti s násilím na ní spáchaným. Popsala projevy této poruchy. Následkem je možné narušení jejího psychosexuálního vývoje, možná celoživotní.

Protože podle znalkyň každý další výslech dívčin stav komplikuje, soud přečetl její výpověď z přípravného řízení. Podrobně popsala celou událost i se strýcovými výhrůžkami, že když to někomu řekne, „zavaří to“ celé rodině. „Bolelo to, ale nevím co,“ uvedla. Bála se to říci a svěřila se sestře a pak matce, až když ji bolelo v podbřišku. „Matka mi pak trošku vynadala, že jsem to měla říct hned, a začala brečet,“ vypověděla nezletilá.

Pan Radim je stíhán také pro maření výkonu úředního rozhodnutí, pro řízení motorového vozidla bez oprávnění a pro týrání zvířat – měl v onom domku a v zahrádkářské kolonii omezovat výživu a pohyb svých dvou psů, a to poté, kdy mu tři jiní psi byli 4. ledna 2008 odebráni. Tento skutek je však trestně stíhatelný jen poté, byl–li podezřelý předtím pro obdobný přestupek v posledním roce postižen – a to pan Radim nebyl, protože magistrát města věc odebrání psů odložil poté, kdy prý přestupkové orgány dostaly zprávu, že se s dotyčným vede trestní řízení…

V pátek hlavní líčení pokračuje.

Autor: Vladimír Majer

18.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Taneční. Ilustrační foto.

V pondělí můžete tančit nebo vyrazit do divadla

Jindřichohradečtí basketbalisté prohráli na palubovce Ústí nad Labem 72:88.
7

OBRAZEM: Hradečtí basketbalisté neuspěli ani na čtvrtý pokus

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení