Zde sledujete on - line zpravodajství ze soudní síně. (Upozorňujeme, že výpovědi obžalovaného jsou ponechány v původní podobně. Text je tedy místy až drastický).

12.00: Novák si po vraždě "brousil zuby" na další děti

Před soudem dnes vystoupila svědkyně Alena Novotná z Kolínska, která Nováka ubytovala poté, co utekl z Havlíčkova Brodu. Podle ní to byl člověk, který se lidem nepodíval do očí a byl často nervózní. Projevovalo se to i tím, že měl často propocené lůžkoviny.

Novotná také řekla, že policii upozornila na inzertní noviny, v nichž byly zakroužkovány nějaké inzeráty na práci a jeden v rubrice seznamka. Jistá osmačtyřicetiletá žena s devítiletým synem prostřednictvím inzerátu sháněla partnera. Novák soudu přiznal, že si tento inzerát zakoužkoval a dokonce si se ženou domluvil schůzku. Na tu ale už nedorazil, protože to bylo v ten samý den, kdy byl zatčen. Svědkyně Novotná také uvedla, že si její sousedé na Nováka stěžovali, protože z balkonu často sledoval jejich desetiletého syna. To jim bylo dost nepříjemné a mysleli si, že je Novák divný.

Soudce Petr Mráka hlavní líčení přerušil. Pokračovat se bude v jednu hodinu odpoledne výslechem dalších svědků.

10.14: Obhájce Nováka překvapil tvrzení, že by byl jeho klient adept na trest smrti

Bývalý spoudce a nyní obhájce Antonína Nováka Rudolf Fori překvapil prohlášením, že by Novákovi udělil trest srmti, pokud by to bylo možné.

„Znalci řekli, že jeho resocializace je prakticky vyloučená. Obžalováný je srozuměn s tím, že se dopustil zavrženíhodného trestného činu a počítá s tím nejvyšším trestem,“ prohlásil v přestávce mezi hlavním líčením obhájce Rudolf Fori, který předpokládá, že jeho klient bude s nějvětší pravděpodobností odsouzen na doživotí.
Novák sedí na lavici obžalovaných se sklopenou hlavou.
Podle obhájce Novák ve vězení čte bibli a modlí se.

Novák po přestávce požádal, aby další jednání probíhalo bez jeho přítomnosti. Po krátké poradě soud tuto žádost zamítl s odůvodněním, že jde o závažnou trestnou činnost a není vyloučeno, že se bude chtít soud Nováka zeptat na další okolnosti jeho případu.

Nyní je slyšena svědkyně, která se v osudný den setkala s Jakubem v parku a všimla si i Nováka s fotoaparátem na krku. Ta v soudní síni řekla, že Nováka na lavici obžalovaných poznává a řekla, že je to ten samý člověk, kterého tehdy potkala v parku.

Nyní je slyšen Antonín Valíček, majitel ubytovny v ulici Na Valech.


09:15 hodin: Začal soud s vrahem Jakuba (soudce čte výpověď Nováka)
Z policejního výslechu Nováka, který četl soudce, vyplouvají na povrch ohavné skutečnosti Novákova činu. Slovák popsal, že si Jakuba všiml v parku Budoucnost a poté, co s ním navázal kontakt, mu slíbil, že mu ukáže počítačové hry. Jakub pak s Novákem šel dobrovolně na ubytovnu.

„Napadlo mne, že se ho zkusím zlákat do svého pokoje a mít s ním sex. To se mi podařilo… Nikdo jiný v domě nebyl. V pokoji jsem se ho zeptal, jak se jmenuje a on řekl, že Jakub,“ popsal Novák události, které přecházely znásilnění.„On věděl, že jsem za námi zamkl. Poslechl mne, celý se vysvlékl, lehl si na bok, já jsem ju masíroval – honil přirození. Příjemné mu to asi nebylo, protože pobrekával, asi ho to možná bolelo. Měl jsem z toho ztopořené přirození. Pak jsem si to začal natáčet na foťák. Potom jsem mu zasunul prst do konečníku a poté i přirození.“

Později Novák Jakubovi řekl, že ho odvede domů, ale místo toho ho vedl městem s úmyslel ho zavraždit. V protokolu je i přesný popis, jak to udělal.„Levou rukou jsem ho uchopil zezadu kolem krku do takzvané kravaty a začal ho silou škrtit. Zdvihl jsem ho tak, že měl nohy ve vzduchu. On kopal nohama a rukama se snažil se mě chytit. To trvalo asi dvě až tři minuty.“Novák se pak chtěl ještě ujistit, že je Jakub mrtvý, tak mu dal ruku na hruď a cítil, že mu nebije srdce.Novák se vrátil na ubytovnu a odjel z města ke známému do Kolína, kde byl policií dopaden.

08:51: Statní zástupkyně přednesla obžalobu proti Anotnínu Novákovi ze Slovenska. Ten je obžalován ze znásilnění a vraždy devítiletého Jakuba Šimánka. Žalobkyně Nováka viní z toho, že Jakuba vloni 4. května vylákal na ubytovnu v Havlíčkově Brodě, kde bydlel, tam ho znásilnil a poté za městem zavraždil.

Po přednesení obžaloby se soudce Nováka zeptal, jestli se cítí být obžalobou vinen. Novák souhlasně pokýval hlavou a řekl, že ano. Novák se po poučení rozhodl, že nebude vypovídat. S pláčem se za svůj čin omluvil a řekl, že toho lituje. Pak si sedl a dál odmítl vypovídat. Soudce nyní čte jeho výpověď z přípravného řízení na policii.