Změna majitele historické stavby by však způsobila komplikace a další výdaje památkovému ústavu, který celý areál spravuje. „Obáváme se zásahu do finančního hospodaření památkového ústavu a samotného objektu, ale i do kulturního života, pokud by se hrobka uzavřela pouze pro účely rodiny,“ uvedl kastelán třeboňského zámku, pod jehož správu hrobka spadá, Pavel Hofman.

Turistická sezona

Rozhodnutí soudu bude totiž rozhodující pro letošní turistickou sezonu. Na vstupném do Schwarzenberské hrobky je postavený finanční plán.

„Tržby za vstupné vyrovnávaly částečně náklady na údržbu a provoz hrobky a parku včetně cest. Pokud bude odejmuta hrobka a park nám zůstane, budou nám prostředky na údržbu areálu chybět,“ vysvětlil Pavel Hofman.

Podle jeho slov je současné vstupné padesát korun. Navýšili je předloni, kdy činilo pouze třicet korun.

Kaple ve Schwarzenberské hrobce je také místem, kde se pořádají koncerty, jejichž návštěvnost je podle Hofmana dvakrát vyšší než koncertů, které se pořádají v zámeckých prostorách.

„Památkáři do historického objektu investovali spoustu peněz, opravili vstupní schodiště, kameny, zavedli elektriku, investovali i do údržby parku. Dnes má i personál obavy, co s nimi bude, kdyby jejich zaměstnavatel o hrobku přišel,“ uvedl starosta Domanína Pavel Michal.

Odložení opravy

Historickou stavbu je podle slov Pavla Hofmana potřeba neustále udržovat: „Měli jsme v plánu letos vyměnit krytinu a opravit část krovu, ale kvůli soudu jsme to museli odložit. Břidlice už je ve špatném stavu a každý rok jsme proto museli střechu opravovat.“

Alžběta Pezoldová požaduje v různých sporech i o navrácení dalšího majetku, včetně zámků v Českém Krumlově a Hluboké nad Vltavou.

Článek o průlomovém soudním jednání najdete zde.