Policejní zásah "zakuklenců" v Pražské ulici v Jindřichově Hradci minulý týden vzbudil zvědavot řady obyvatel města. Několik hodin byla uzavřená ulice před budouvou společnosti e-on.

V sítích  policejní akce GOLD uvízla skupina pachatelů, kteří na celém území republiky prováděli vloupání do směnáren a a zlatnictví.  Jak zaznělo v pátek před polednem na tiskové konferenci  Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia ČR pachatelů způsobili škodu za nejméně 14 milionů korun. Jenom za loňský rok policisté zaregistrovali čtrnáct podobných případů.

Až 21. února skupinou pěti pachatelů spadla klec. Část jich pocházela ze Slovenska, ale pobývali na území České republiky, kde páchali trestnou činnost a není vyloučené, že své aktivity rozšířili do zahraničí.

Jak uvedl rada odboru obecné kriminality Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Ivo Kartus, pachatelé měli způsob vloupání velice sofistikovaný. "V současné době máme potvrzeno pět případů vloupání, mezi nimi je i směnárna v Jindřichově Hradci," sdělil Ivo Kartus. Pokračoval, že sledovali i třeba  tři až čtyři týdny jak zamykání provozoven, tak i pohyb obsluhy, jejich polední pauzy a k monitoringu používali i tašky a batohy se zabudovanými kamerami, které měly namířené na dveře. Sledovali pohyb policistů, strážníků i bezpečnostní agentury a využívali špatného zabezpečení objektu.

"Vlastní vloupání pak byla velice rychlá, maximálně trvala do pěti minut. V Jindřichově Hradci to byly necelé dvě minuty," doplnil Ivo Kartus.

Vyšetřování bylo údajně velmi složité a dokumentované případy se týkají loňského roku, přičemž působení skupiny sahá podle kriminalistů ještě více do minulosti. Podobné způsoby vloupání policie sleduje už od roku 2006 a podařilo se v těchto případech odhalit několik gangů. "Je to navazující. Měli dobré učitele," komentoval kriminalista z Prahy 1 Jan Zigáček typické znaky pro vloupání letos zadržených lidí.

Při vyšetřování narazili policisté také na garáž, ve které našli desetitisíce různých klíčů a vybavení pro jejich výrobu. Jeden z důkazů museli vylovit policejní potápěči z Vltavy: údajní pachatelé vzali z jedné cestovní kanceláře v centru Prahy trezor a pak se jej zbavili v řece.

Připravujeme další podrobnosti