Advokát Ladislav Prošek, zástupce zraněného mladíka, který tehdy šťastnou shodou okolností a díky včasné lékařské pomoci nezemřel, přijal verdikt soudu s uspokojením.
Jste s rozhodnutím krajského soudu spokojen? Je dvanáct let pro neonacistu Lukáše Vorobeľa za pokus vraždy dostatečným trestem?
Rozhodnutí soudu o vině Lukáše Vorobeľa je jednoznačně správné. Také výši nepodmíněného trestu odnětí svobody, který byl obžalovanému uložen, považuji za spravedlivý a správný.
Opilý neonacista na veřejnosti hajloval a vykřikoval protižidovská a další rasistická hesla. Kolemjdoucí občan se mu v tom snažil zabránit a málem byl zavražděn. I proto je tento rozsudek důležitý, že?
Samozřejmě. Pro mladé, ale také i pro starší lidi je výše uloženého trestu velmi důležitým sdělením. Trest ukázal, že stát chrání občana, který se ohradí proti nezákonnému, v tomto případě zvlášť odpornému antisemitskému a neonacistickému jednání.
Jakub Štěrbík se oné osudové noci zastal Židů, proti kterým neonacisté vystupovali. Mezi prvními, kdo zraněnému nabídl pomoc, byla pražská židovská obec.
Když se předseda Židovské obce v Praze František Bányai dozvěděl o Jakubově jednání a následném zranění, okamžitě mu nabídl pomoc. Součástí nabídky byla úhrada právních služeb, které poškozenému Jakubu Štěrbíkovi v případu poskytuji.
Matka jednoho z obviněných si stěžovala, že ve škole se o holokaustu a židovské problematice, stejně jako o dalších událostech novodobých dějin děti příliš neučí. Jsou pak snadno ovlivnitelné a stávají se sympatizanty extremistických hnutí.
Vím o tom. Téhle paní jsem dokonce nabízel, že jí zprostředkuji informace nebo vzdělávací programy. Bohužel se ale obávám, že její dotaz nebyl veden skutečným zájmem, ale spíš planou výtkou na neinformovanost všeobecně. Já si naopak myslím, že veškeré informace jsou v dnešní době snadno dostupné prostřednictvím internetu. Na internetu se dá zjistit, že vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze, Židovská obec v Praze nebo další instituce pořádají různé vzdělávací programy a přednášky. Informace o holokaustu a jeho obětech, které se nedostaly jejímu synovi nebo dokonce ani jí samotné, se dají snadno dohledat.
Na vzrůstajících aktivitách neonacistických a dalších extremistických hnutí má ale částečnou vinu také český stát a jeho úředníci. Vždyť přece povolují neonacistické pochody městy.
To je vážná věc a hodně komplikovaná problematika. Pro magistrátní úředníky v Praze nebo v Plzni, kteří rozhodují, zda mají pochody povolovat, je tento rozsudek nad neonacisty významnou informací. Soud velmi precizně zdůvodnil svoje rozhodnutí. Nebezpečnost a odpornost jednání obžalovaných správně zasadil do kontextu historického, ale i do kontextu naší současné společnosti. Soud dal příklad, jak hodnotit další obdobná jednání a případy. Snad pro příště napomůže při správném rozhodování úředníků magistrátu města Plzně nebo Prahy, kteří budou stát před volbou, zda pochod neonacistů povolit, nebo zakázat.
Na srazech se setkávají neonacisté z celé republiky. Na loňském povoleném pochodu Plzní kolem Velké synagogy se setkal Lukáš Vorobeľ s mladíkem ze Strakonic. Pak za ním přijel. Návštěva skončila hajlováním, provoláváním nacistických hesel a dokonce i pokusem o vraždu.
Dokazováním v tomto soudním řízení bylo skutečně mimo jiné zjištěno, že obžalovaní Lukáš Vorobeľ a Martin Vachta se poprvé setkali právě na březnové demonstraci v Plzni. Je to významná informace pro úředníky, kteří budou rozhodovat o případném zákazu obdobných shromáždění a pochodů. Je třeba si uvědomit, že z těchto nežádoucích a odporných shromáždění může vzejít i tak nebezpečná věc, jako je pokus vraždy. Bohužel v tom vidím jasnou souvislost. Lidé s neonacistickým a antisemitským přesvědčením mají možnost zákonně se shromáždit. Mohou veřejně vystupovat a prezentovat antisemitské a neonacistické názory. To ve svých důsledcích může vést až k tomu, co se bohužel stalo Jakubu Štěrbíkovi – k pokusu o vraždu.